Martwa kometa w kształcie czaszki przeleci blisko Ziemi. Niedługo po Święcie Zmarłych

Kometa "The Great Pumpkin" odkryta w 2015 roku ponownie zbliży się do Ziemi. Ma kształt ludzkiej czaszki i pojawi się w okolicach naszej planety tuż po Święcie Zmarłych.

Pierwszy raz zauważono ją w 2015 roku. Kometa "The Great Pumpkin, a dokładniej asteroida 2015 TB145, ma tak niezwykły kształt, że internauci szybko nazwali ją "martwą kometą". Przypomina wirującą w przestrzeni kosmicznej wielką czaszkę ludzką. Nazwa, którą nadali jej ludzie, niewiele zaś różni się do tego, czym jest ta kometa. NASA mówi, że to tzw. martwa kometa, która wygasła podczas kolejnego zbliżenia ku Słońcu. Jak wynika z informacji zarejestrowanych za pomocą specjalnego teleskopu ustawionego przez naukowców na Hawajach, w tej chwili kometa nie może już emitować gazów. Oznacza to, że kiedy znowu za miesiąc będzie przelatywać "niedaleko" Ziemi, nie zobaczymy charakterystycznego ogona komety.

W 2015 roku przelatywała dość blisko, bo 480 tys. kilometrów od naszej planety. Teraz ma ponownie pojawić się w okolicach Ziemi już 11 listopada tego roku. To dość blisko Święta Zmarłych i Halloween. A ponieważ kometa ma charakterystyczny kształt, jest to bardzo symboliczny zbieg okoliczności.

First Radar Images of Halloween AsteroidFirst Radar Images of Halloween Asteroid NASA

Paul Chodas, kierownik Centrum Badań nad Obiektami Przybrzeżnymi w NASA uspokaja, że kometa nie zagraża bezpieczeństwu Ziemi. W tym roku odległość "Wielkiej Dyni" od Ziemi będzie o wiele większa. Zbliży się do naszej planety na około 40 milionów kilometrów, więc zobaczyć będzie ją można tylko przez naprawdę dobre teleskopy. A że w tej perspektywie będzie trzeba odnaleźć na niebie obiekt o średnicy 600 metrów, oznacza, że będzie to dość trudne zadanie.

Kolejna okazja do zobaczenia wielkiej czaszki nad Ziemią nadarzy się dopiero w sierpniu 2027 roku. Jak podaje iflscience.com, wówczas kometa będzie widoczna w odległości 383 000 kilometrów od Ziemi - czyli całkiem blisko (bliżej niż Księżyc!).

 
Więcej o:
Komentarze (43)
Martwa kometa w kształcie czaszki przeleci blisko Ziemi. Niedługo po Święcie Zmarłych
Zaloguj się
 • artur0121

  Oceniono 10 razy 10

  Posępny czerep....

 • rockman

  Oceniono 10 razy 6

  a czy po walentynkach przeleci kometa w kształcie męskiego przyrodzenia lub kobiecych narządów rozrodczych

 • hens

  Oceniono 11 razy 5

  To znak z nieba, przecież katotaliban trzeba jakoś dowartościować gusłami.
  Jak nie można inaczej, to ten którego nikt nie widział, bo nigdy nie było,
  za pośrednictwem spedalonych oszustów, robi przygłupom z mózgów wodę !

 • 1moco2

  Oceniono 5 razy 3

  "Nie zobaczymy charakterystycznego ogona komety". Komety mają warkocze, nie ogony.

 • shtalman

  Oceniono 6 razy 2

  Ja czekam na przelot żywej komety w kształcie doopy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX