Astronomowie znaleźli nową planetę karłowatą. Goblin znajduje się w naszym Układzie Słonecznym

Na krańcach naszego Układu Słonecznego astronomowie odkryli nową planetę karłowatą. Obiekt ma jedynie 300 kilometrów średnicy i krąży za orbitą Plutona.

Naukowcy, szukając tajemniczej Planety 9, która według nich jest nieodnalezionym do dziś ogniwem naszego Układu Słonecznego, odkryli inne ciało niebieskie. Chad Trujillo z Northern Arizona University, David Tholen z University of Hawaii i Scott Sheppard z Carnegie Institution for Science natknęli się na bardzo odległą od Słońca planetę.

Nowo odkryta planeta karłowata znajduje się o wiele dalej, niż najbardziej oddalona od Słońca w naszym Układzie Słonecznym orbita Plutona. Nazwano ją 2015 TG387, jednak potocznie mówi się na nią "Goblin". Istnienie "Goblina" ogłosiło we wtorek 2 października International Astronomical Union’s Minor Planet Center.

Nowa planeta karłowata w Układzie SłonecznymNowa planeta karłowata w Układzie Słonecznym Roberto Molar Candanosa | Carnegie Institution for Science

Planeta znajduje się na wydłużonej orbicie i nigdy nie zbliża się do Słońca na tyle, by być dobrym obiektem obserwacji. Jest też jednym z niewielu ciał, które nigdy nie zbliżają się do gigantycznych planet takich jak Neptun i Jowisz na tyle, żeby mieć z nimi znaczące oddziaływania grawitacyjne, informuje Carnegie Institution for Science.

Tego typu obiekty są izolowane od większości znanych elementów Układu Słonecznego, co czyni je niezwykle interesującymi. Mogą być używane jako sondy, aby pomóc nam zobaczyć i zrozumieć, co dzieje się na skraju naszego Układu Słonecznego.

- wyjaśnia Sheppard.

Goblin ma zaledwie 300 kilometrów średnicy. Naukowcom wydaje się, że na obrzeżach naszego Układu Słonecznego tak małych planet może być więcej. Niestety ich dalekie położenie sprawia, że bardzo trudno je znaleźć.

Obecnie jesteśmy w stanie zaobserwować 2015 TG387 tylko wtedy, gdy jest najbliżej Słońca. 99 procent podróży planety po orbicie, która trwa 40 lat, uniemożliwia obserwację

- mówi Tholen.

Planetę po raz pierwszy zaobserwowano w październiku 2015 roku przez japoński, ośmiometrowy teleskop Subaru na Manua Kea na Hawajach. 

Czym jest planeta karłowata?

Planeta karłowata to rodzaj ciała niebieskiego, które jest obiektem pośrednim między planetami, a małymi ciałami Układu Słonecznego. Planety karłowate krążą na orbicie wokół Słońca, a ich najpopularniejszym reprezentantem jest Pluton.

Więcej o: