Fotograf uchwycił pięciokrotną (!) tęczę. Meteorolog: "To naprawdę wyjątkowe"

Fotografowi udało się uchwycić piękny moment podczas zachodu słońca nad New Jersey. Na niebie pojawiła się aż pięciokrotna tęcza.

Fotograf John Entwistle robił zdjęcia zachodu słońca w New Jersey, jednak udało mu się uchwycić nie tylko piękne słońce, znikające za horyzontem. Aparat zarejestrował wspaniały widok - na niebie pojawiło się aż pięć tęcz.

Mogę się mylić, ale według mnie to wygląda jak pięciokrotna tęcza o zachodzie słońca nad wybrzeżem w Jersey. Oglądanie tego było niesamowite.

- napisał na Instagramie.

Pięciokrotna tęcza nad New JerseyPięciokrotna tęcza nad New Jersey NASA | John Entwistle

Wielokrotne tęcze, takie jak ta, składają się z głównej tęczy - tej najjaśniejszej i najbardziej jaskrawej (w tym przypadku widocznej po lewej stronie) oraz z co najmniej dwóch innych, mniej widocznych. Najczęściej widzimy tęcze podwójne, rzadziej potrójne:

Ogólnie rzecz biorąc, wielokrotne tęcze są raczej powszechne. Jednak większość ze zdjęć przedstawia dwie lub trzy tęcze. Pojawienie się aż pięciu jest faktycznie wyjątkowe

- twierdzi Gunther Können, emerytowany klimatolog z Królewskiego Holenderskiego Instytutu Meteorologicznego w rozmowie z livescience.com.

 

Jak powstają wielokrotne tęcze?

NASA wyjaśnia, że nadliczbowe tęcze tworzą się tylko wtedy, gdy kropelki wody są prawie tego samego rozmiaru. Zwykle mają mniej niż milimetr średnicy. Wtedy światło słoneczne odbija się nie tylko od środka kropel. Wówczas wygląda to bardziej jak "zmarszczki" na wodzie po wrzuceniu do niej kamienia.

Więcej o: