Odkryli najstarsze szczątki człowieka w Polsce. Kości dziecka mają ponad 100 tys. lat

Polscy archeolodzy odkryli kości dłoni neandertalskiego dziecka sprzed 115 tysięcy lat. Po analizach ustalono, że zostało ono strawione przez ogromnego ptaka.

Archeologowie pracujący w Ojcowskim Parku Narodowym w Jaskini Ciemnej natrafili na najstarsze szczątki człowieka w Polsce. 

Odkryte przez nasz zespół kości w Jaskini Ciemnej są najstarszymi ludzkimi szczątkami z obszaru Polski. Mają około 115 tys. lat

- zadeklarował prof. Paweł Valde-Nowak z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie w rozmowie z PAP. Z wykonanych przez naukowców analiz wynika, że znalezione kości to paliczki neandertalskiego dziecka. Informację potwierdziła dr hab. Anita Szczepanek z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i prof. Erik Trinkaus z Washington University w St. Louis.

Jak donosi naukawpolsce.pap.pl, stan kości wskazuje na to, że kilkulatek musiał zostać zabity lub zjedzony po śmierci przez gigantycznego ptaka. Ocalałe szczątki mają około 1 centymetra długości i nie nadają się do badań DNA. Mimo to Valde-Nowak zapewnia, że pochodzą one sprzed ponad 100 tysięcy lat, czytamy na livescience.com.

To pierwszy taki znany przykład z epoki lodowcowej. To unikatowe odkrycie. Szczątki neandertalczyka z terenu Polski możemy policzyć na palcach jednej dłoni

- podkreśla profesor. Paliczki odkopano już kilka lat temu, jednak zawieruszyły się wśród kości zwierząt i dopiero ostatnia analiza wykazała, że kości należały do człowieka.

Badania polskich naukowców zostaną opublikowane jeszcze w tym roku w Journal of Paleolithic Archeology.

Do tej pory twierdzono, że najstarsze zachowane szczątki człowieka w Polsce to trzy zęby trzonowe znalezione w Jaskini Stajnia w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Ich wiek oszacowano na  52-42 tys. lat.

Więcej o:
Komentarze (21)
Odkryli najstarsze szczątki człowieka w Polsce. Kości dziecka mają ponad 100 tys. lat
Zaloguj się
 • kataryniarski

  Oceniono 4 razy 2

  Zaraz, zaraz! czy sprawdzono DNA i ustalono, czy to "prawdziwe polskie" dziecko?

 • crimen

  Oceniono 1 raz 1

  Człowiek wyszedł z Afryki dopiero ok. 80 tys. lat temu. Ciekawe skąd wziął się w Polsce 20 tys. lat wcześniej. Jeśli Morawiecki chce lansować tezę, że jesteśmy najstarszą nacją świata, to spóźnił się. Wyprzedzili nas Ukraińcy.

 • tad-tad1

  0

  A z testu DNA wyszło że to przodek Morawieckiego , Prawda?

 • kiks11

  Oceniono 6 razy 0

  Czy DNA jest zgodne z DNA kaczyńskiego, albo chociaz morawieckiego? Wszak to oni są symbolem polskosci tych ziem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX