Rok temu otworzyli warte miliony Muzeum Biblii. Teraz okazało się, że ich główna atrakcja to podróbka

Największa atrakcja otwartego w 2017 roku Muzeum Biblii w Waszyngtonie to podróbka - orzekli niemieccy naukowcy. Dokumenty, które wystawiano jako Rękopisy z Qumran, na sto procent nie pochodzą sprzed 2000 lat.

Przynajmniej jedna trzecia zbioru manuskryptów znad Morza Martwego to podróbki - do takich wniosków doszli badacze analizujący zasoby ogromnego, wartego 500 milionów dolarów Muzeum Biblii w Waszyngtonie. 

Placówka swoje wielkie otwarcie miała w listopadzie zeszłego roku, a jej największą atrakcją miały być właśnie sprowadzone z Izraela dokumenty. Niestety, już rok temu pojawiły się pierwsze wątpliwości, czy aby na pewno Rękopisy z Qumran to autentyk. Zlecono więc badania i na jaw wyszło ogromne fałszerstwo. 

Pięć z szesnastu zwojów wystawionych w muzeum trafiło do Federalnego Instytutu Badań i Testów w Berlinie, gdzie przeprowadzono na nich dokładne badania. Pozostała część kolekcji wystawiona była w tym czasie do wglądu zwiedzających wśród innych muzealnych eksponatów. Tyle tylko, że akurat przy manuskryptach postawiono małą tabliczkę z napisem ''Czy te zwoje są prawdziwe?''. 

Prawie rok później, 22 października, po przeprowadzeniu badań rentgenowskich i analizie atramentu, badacze jasno orzekli, że mają do czynienia z podróbką, a zbadane fragmenty zdecydowanie nie pochodzą sprzed dwóch tysięcy lat. Są dużo, dużo młodsze. 

Teraz właściciele Muzeum muszą w końcu przyznać, że turyści przez długie miesiące oglądali podróbki. A za wszystkim mogą stać bogaci, mający już wcześniej problemy z prawem sponsorzy. 

Rodzina Greenów brała czynny udział w tworzeniu muzeum i już kilka miesięcy temu płaciła ogromną karę za nielegalne sprowadzanie pamiątek zza granicy. Teraz podejrzewana jest także o zakup fałszywych zwojów rękopisów.

Okazuje się przy tym, że te prawdziwe, znalezione w jaskiniach w latach 40. XX wieku (900 rękopisów z czego 233 to manuskrypty biblijne) są pilnie strzeżone przez władze Izraela i wykupienie ich jest praktycznie niemożliwe. 

A jednak, w 2002 roku podano informację o odnalezieniu kolejnych zwojów i to właśnie wśród nich miały znajdować się dokumenty sprowadzone do muzeum przez Greenów. W transakcji nie przeszkodził im jednak fakt, że już od samego początku autentyczność ''nowych'' rękopisów poddawana była w wątpliwość. Mówiło się nawet, że zostały stworzone specjalnie na potrzeby amerykańskich biblistów i kolekcjonerów.

Choć zwoje z Muzeum Biblii okazały się fałszerstwem, nie ma powodów poddawać w wątpliwość autentyczności Rękopisów z Qumran. Dokumenty przechowywane w Izraelu są autentyczne i potwierdzają to liczne, przeprowadzone na nich badania. 

Tymczasem manuskrypty z Muzeum Biblii w Waszyngtonie dalej będą eksponowane w muzeum z adnotacją o wątpliwościach w kwestii ich autentyczności. Przynajmniej do czasu, gdy naukowcy nie przebadają dokładnie pozostałych dokumentów - podaje serwis Live Science. 

Więcej o:
Komentarze (29)
Rok temu otworzyli warte miliony Muzeum Biblii. Teraz okazało się, że ich główna atrakcja to podróbka
Zaloguj się
 • mer-llink

  Oceniono 19 razy 13

  Amerykanie głoszą, że mają wszystko, potrafia kupić wszystko i popisac się wszystkim. Także fałszywkami.
  Ale jest i amerykański autoteliczny dowcip:
  Przewodnik w Muzeum Fricka w NY, gdzie "mają Van Gogha" zwykł mawiać: - Van Gogh w ciągu całego życia namalował, powiedzmy, 300 obrazów. Z tego w Ameryce my mamy 500.

 • greg0.75

  Oceniono 12 razy 8

  Ależ badanie wcale nie podważyły tezy, że to Rękopisy / Zwoje z Qumran; po prostu nie są to starożytne rękopisy z Qumran...

 • az555

  Oceniono 5 razy 5

  podejrzenia wzbudził fragment ...,,a ministrantów wszelakich ,poślijcie do Arcykapłanów z Pis-landu. Oni wiedzę mają tajemną ,jak ich używać..."

 • czerwoneoczykoguta

  Oceniono 17 razy 5

  ta religia opiera się na kłamstwie i głupocie jej wyznawców, 'muzeum bibli' jest na to najlepszym dowodem.

 • sirseb

  Oceniono 15 razy 5

  muzeum kopytka osiolka, na ktorym...

  muzeum szczebla z drabiny, ktora przysnila sie jakubowi

  muzeum kamienia z jeleniej..., z jasnej gory, po ktorym wiecie-kto stapal

  itd.

 • hunkyyankee

  Oceniono 8 razy 4

  Buhaha ... muzeum zabobonów.

 • dupajasi0

  Oceniono 11 razy 3

  Wszystkie bajki religijnie upośledzonych to podróbki. Aż dziwne jest, że tyle ich jest i się nabiera na te cuda na kiju. ;-)

 • ojciec_belzebub

  Oceniono 15 razy 3

  Muzeum Największej Ściemy ze ściemnianymi eksponatami? Nie wierzę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX