Widzisz ten biały, równiutki prostokąt? To góra lodowa. I naprawdę nikt nie pomagał jej wyrzeźbić

Naukowcy z NASA opublikowali zdjęcie nietypowej, idealnie równej, prostokątnej góry lodowej. Choć może się to wydawać nieprawdopodobne, jest ona w pełni naturalna.

Równiutko ścięta, prostokątna bryła lodu, którą w czasie lotu nad Antarktydą zauważył i sfotografował naukowiec Jeremy Harbeck, od kilku dni spędza sen z powiek miłośnikom zjawisk nadprzyrodzonych i teorii spiskowych. Wygląda bowiem, jakby ktoś piłą łańcuchową wyrzeźbił z lodowej pokrywy idealny prostokąt, jednak już same rozmiary obiektu dają pewność, że tak być przecież nie mogło. 

Widoczna z lotu ptaka bryła ma zdaniem Teda Scambos z Uniwersytetu Colorado 1,5 kilometra długości i wysokość około 40 metrów. Jest tak duża, że żaden człowiek, z żadną piłą łańcuchową nie byłby w stanie jej stworzyć. Nie zrobiła też tego, ku rozczarowaniu niektórych, żadna obca cywilizacja i przybysze z kosmosu...

Nietypowa formacja to najzwyklejsza w świecie góra lodowa - podaje National Geographic. Nie przypomina wprawdzie gigantów znanych nam choćby z filmów czy zdjęć, jednak jej kształt dla badaczy nie jest niczym nowym. 

Okazuje się bowiem, że podobne, równiutko ścięte formacje zdarzają się dość często. Ta jest wyjątkowa tylko z jednego powodu - naturze udało się ukształtować idealny prostokąt. 

Co więcej, spód góry najprawdopodobniej wygląda już całkiem inaczej, a na powierzchni wody widoczna jest tylko niewielka, płaska część formacji. 

Schemat góry lodowejSchemat góry lodowej Fot. Uwe Kils | Wikipedia | CC BY-SA 3.0

Jak to jednak możliwe, że natura stworzyła coś tak idealnie równego? Na to odpowiedź znajdziemy już w poście NASA na Twitterze. Nietypowy kształt góry lodowej to efekt niedawnego oderwania się jej od lodowca Larsena, obok którego ją zauważono. 

Drodzy Czytelnicy!
Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Piszcie do nas na adres buzz_redakcja@gazeta.pl.
Czekamy na Wasze listy - Redakcja Buzz.gazeta.pl

Więcej o: