Koty, krokodyle i chrząszcze - mumie zwierząt sprzed 2 500 lat znaleziono w Egipcie

Dziesiątki zmumifikowanych kotów, a także mumie krokodyli i skarabeuszy odkryto w grobowcach sprzed ponad 2 500 lat w Egipcie. Choć archeolodzy twierdzą, że w kwestii kotów nie jest to nic nadzwyczajnego, chrząszcze w takiej postaci mocno ich zaskoczyły.

Podczas badań archeologicznych w Sakkarze, naukowcy natrafili na szereg nietypowych sarkofagów. Kiedy weszli do środka, ich oczom ukazał się widok przedziwny - w grobowcach nie spoczywali bowiem faraonowie ani nawet zwykli Egipcjnie, a zwierzęta. 

Wśród mumii znalazło się między innymi kilka krokodyli, kilkadziesiąt kotów i... skarabeusze. I o ile już wcześniej badacze trafiali w podobnych grobowcach na zmumifikowane (czczone w starożytnym Egipcie) koty, o tyle chrząszcze zobaczyli w podobnych okolicznościach po raz pierwszy. 

Poza zwierzętami w grobowcach przez lata spoczywały marmurowe posążki, pozłacane figurki kotów i wykonana z brązu rzeźba bogini Bastet. 

W sumie badacze trafili na siedem podobnych grobowców, z czego aż cztery pochodzą z okresu Starego Królestwa, 2686-2181 r. p.n.e. Pozostałe trzy, w których spoczęły mumie kotów, wybudowano w latach 664-332 p.n.e.

Co ciekawe, praktyka mumifikowania zwierząt była w starożytnym Egipcie dosyć powszechna. W sarkofagach składane były między innymi wspomniane już koty i krokodyle, ale też psy i ibisy. 

Więcej o: