Pani Magda ma 40 lat i właśnie ''poślubiła'' Jezusa. To pierwszy taki przypadek w diecezji

18 listopada na Podlasiu, w katedrze w Drohiczynie, obyła się uroczystość konsekracji 40-letniej Magdaleny z Siemiatycz. Kobieta, która ''poślubiła'' Jezusa, nie trafi jednak do zakonu, ale będzie tak jak wcześniej żyła wśród ludzi.

Katedra, w niej tłum ludzi, panna młoda z welonem na głowie i obrączka, brak tylko pana młodego. Nie jest to czarny scenariusz nieudanego ślubu, tylko konsekracja. W ostatnią niedzielę, w Drohiczynie, pani Magda poślubiła bowiem Jezusa.

Pierwsza dziewica konsekrowana w diecezji. Magdalena wzięła ślub z Jezusem

Pani Magdalena pochodzi z parafii w Siemiatyczach i przez kilka lat przygotowywała się do tego wielkiego dnia. W końcu się udało, stanęła przed ołtarzem, na palec włożyła obrączkę i resztę swojego życia zawierzyła Jezusowi.

Informacja o zaślubinach pojawiła się na stronie internetowej diecezji drohiczyńskiej. To stąd dowiadujemy się między innymi, że pani Magdalena jest pierwszą w regionie osobą świecką, która złożyła śluby czystości. Znaczy to tyle, że nadal, tak jak dotychczas, żyć będzie wśród ludzi których znała, pracować na dawnym stanowisku i tylko wszystko co zrobi w swoim życiu, poświęcone będzie Bogu.

Na pewno sytuacja gdy robię coś jako pierwsza w diecezji jest nietypowa. Podjęłam decyzję, by starać się o konsekrację. Dwa lata temu złożyłam do księdza biskupa podanie z prośbą o formację i zatwierdzenie tej mojej drogi, którą rozeznawałam od wielu lat (…). Na zewnątrz nic się nie zmienia, ale wewnętrznie zmienia się wszystko, bo jestem osobą konsekrowaną i poślubioną Jezusowi. Wierzę, że idzie za tym łaska Boża, która będzie mnie prowadzić

- wyznała pani Magdalena.

Fakt, że mieszkanka Siemiatycz przyjęła śluby, obliguje ją jednak nie tylko do całkowitego oddania Jezusowi, ale też czystości. Znaczy to ni mniej, ni więcej niż to, że do końca życia pozostanie dziewicą.

Nie tylko chrześcijanie wierzą w Jezusa. To jeden z najważniejszych proroków islamu

Jak zostać dziewicą konsekrowaną? Zawierzyć Bogu trzeba się już przed ślubem

Każda kobieta, która, zgodnie z kościelną terminologią ''żyje w świecie'' i chce to życie zawierzyć poprzez konsekrację Bogu, musi przejść dwa etapy: formację początkową i ciągłą. Ta druga, to pełne oddanie Bogu po uroczystości zaślubin, pierwsza - przygotowania.

Co więc trzeba zrobić, by zostać dziewicą konsekrowaną? Warunków jest kilka, a jeden z nich to życie w czystości. Kobieta przez całe swoje życie nie może wyjść za mąż ani żyć w związku. Jej postępowanie jasno wskazywać ma na fakt, że pozostaje dziewicą i ten stan utrzymać ma się aż do jej śmierci.

Kiedy kandydatka zdecyduje się na konsekrację, musi powiadomić o tym biskupa. Jeśli ten wyrazi zgodę, kobieta zaczyna oficjalne przygotowania. Jak podaje portal ''Konsekrowane.org'' jest to między innymi ''rozpoznanie powołania właściwe stanowi dziewic'' i zobowiązanie do życia w czystości. To, w przypadku pani Magdaleny, objęło między innymi złożone przed rokiem pierwsze śluby czystości i rekolekcje w Pustelni Zwiastowania w Poletyłach.

Nie tylko pani Magdalena. Dziewic konsekrowanych w Polsce jest dużo więcej

Pani Magdalena jest pierwszą kobietą pochodzącą z diecezji drohiczyńskiej, która przyjęła śluby czystości. Nie znaczy to jednak, że jest jedyną dziewicą konsekrowaną w Polsce. W całym kraju jest ich aż 284, tylko w diecezji warszawskiej 20, w gdańskiej 23 a w krakowskiej aż 37.

Więcej o: