Andrzejki 2018. Kiedy się leje wosk? Życzenia na imieniny Andrzeja

Andrzejki 2018. Kiedy wypada coroczne święto wróżb? Jakie wróżby andrzejkowe są najpopularniejsze?

Andrzejki to dzień, który wielu z nas kojarzy się z wróżbami. Tego wieczoru lejemy wosk i przekładamy buty w stronę drzwi, aby poznać czekającą nas przyszłość. Dziś Andrzejki i towarzyszące im wróżby to przede wszystkim dobra zabawa, w której uczestniczą zarówno dzieci, jak i dorośli, kobiety, jak i mężczyźni. Warto jednak pamiętać, że nasi przodkowie, a właściwie przodkinie, traktowały wróżby andrzejkowe bardzo poważnie. W dawnych wiekach wróżyły wyłącznie niezamężne kobiety, które chciały poznać imię swojego przyszłego partnera.

Kiedy wypadają Andrzejki? Kiedy lejemy wosk?

Andrzejki wypadają co roku w wigilię świętego Andrzeja, a więc w nocy z 29 na 30 listopada. Wieczór ten był wczoraj, jednak ze względu na to, że był to wieczór czwartkowy, wiele osób przesunęło andrzejkowe zabawy na weekend. O jakich wróżbach warto pamiętać podczas andrzejkowej imprezy?

Wróżby andrzejkowe. Jak wróżyć? Andrzejki w przedszkolu

Najbardziej znaną wróżbą andrzejkową jest lanie wosku. Polega ona na przelewaniu ciekłego wosku do zimnej wody przez dziurkę od klucza oraz interpretowaniu kształtu jego cienia. Mówi się, że kształt zastygłego wosku jest podpowiedzią na temat zawodu lub wyglądu przyszłego partnera osoby, która przelała wosk przez klucz.

Aby wróżyć w Andrzejki, możemy użyć skórki od jabłka. Aby to zrobić, należy obrać owoc w taki sposób, aby obierka była jak najdłuższym paskiem. Następnie przerzucamy skórkę przez lewe ramię i sprawdzamy, w kształt jakiej litery się ona ułożyła. Litera ta jest jednocześnie pierwszą literą imienia osoby, która zostanie naszym mężem lub żoną.

Popularną wróżbą andrzejkową jest także przekładanie butów od ściany w stronę drzwi. Jest to wróżba, w której powinny brać udział co najmniej dwie osoby. Każda z osób biorących udział w zabawie powinna zdjąć jednego buta i ułożyć go noskiem w stronę drzwi. Buty układamy jeden za drugim, a następnie przekładamy je tak, aby "szły" w kierunku wejścia do pokoju czy też budynku. Właściciel buta, który pierwszy dotknie progu, jako pierwszy wyjdzie za mąż lub się ożeni.

Życzenia na Andrzejki. Pamiętajmy o solenizantach

Pamiętajmy, że Andrzejki to także imieniny wszystkich Andrzejów. 30 listopada warto złożyć życzenia solenizantom noszącym to imię. Oto przykładowe z nich:

W wigilię św. Andrzeja,
Spełniona niech będzie Twoja nadzieja.
Niechby Ci się sprawdziło,
To, co kiedyś wymarzyło.

Ile godzin bije czas,
Ile liści sypie las,
Tyle szczęścia i słodyczy
W dniu Andrzeja Tobie życzy...

Imieniny Andrzeja - dzień taki jak ten, raz do roku się zdarza.
Minie on jak sen, co się nie powtarza.
Pęk kwiatów pachnących i słońce na niebie,
Moc życzeń gorących z okazji imienin dla Ciebie.

Więcej o: