Barbórka 2018. Dziś obchodzimy święto wszystkich górników

Barbórka, czyli święto górników, wypada już dzisiaj. Jakie wydarzenia towarzyszą obchodom Barbórki? Aby się o tym przekonać, najlepiej wybrać się na Śląsk.

Barbórka, czyli święto obchodzone 4 grudnia, nazywana jest także Dniem Górnika. Święto to przypada na dzień św. Barbary z Nikomedii, która jest patronką dobrej śmierci oraz ciężkiej pracy. 

Barbórka. Co to takiego? W jaki sposób świętują górnicy?

Barbórka to przede wszystkim święto górników, ale nie tylko. Tego dnia świętują także geolodzy i inne osoby związane zawodowo z poszukiwaniem paliw kopalnych, takich jak węgiel, ropa naftowa czy gaz ziemny. 

Barbórka na stałe zakorzeniła się w śląskiej tradycji. Obchody święta górników rozpoczynają się najczęściej poranną mszą, po której górnicze orkiestry przechodzą w uroczystym marszu przez ulice śląskich miast. 4 grudnia na Śląsku organizowane są także różnego rodzaju koncerty, akademie i spotkania. Dzień Górnika to nie tylko święto pracowników zakładów górniczych, ale także ich rodzin, które dziękują świętej Barbarze za opiekę podczas niebezpiecznej i trudnej pracy w kopalni. Co ciekawe, w tym roku Barbórka to święto, które zostało wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Więcej o:
Komentarze (2)
Barbórka 2018. Dziś obchodzimy święto wszystkich górników
Zaloguj się
  • to_ja_dziki-9876543210

    Oceniono 1 raz 1

    walić w d... tych roszczeniowych kut... z piórkami we łbach. Oni ciągle czegoś chcą, ciągle chcą jakiś przywilejów. !

  • krystian7026

    0

    Zachód oddał nas sowietom za garść cukierków, sami dorobili się dzięki energii z węgla a nam po paru latach wolności zakazują jego eksploatacji nakazując tym samym kupować rosyjski gaz... Niebywałe, ot solidarność europejska...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX