Szlachetna Paczka. Co to takiego? Jak pomóc? Kiedy finał szlachetnej paczki?

Czym jest Szlachetna Paczka i w jaki sposób można się do niej przyłączyć? Jak zostać wolontariuszem, a jak darczyńcą? Podpowiadamy.

Co trzeba zrobić, aby być Świętym Mikołajem? Pytamy Mikołajów o ich pracę

Szlachetna Paczka to ogólnopolski projekt społeczny organizowany przez Stowarzyszenie Wiosna, którego założycielem jest ks. Jacek Stryczek. Celem akcji jest pomoc materialna, ale także mentalna, którą wolontariusze Szlachetnej Paczki niosą rodzinom i osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Szlachetna Paczka deklaruje, że nie pomaga biedzie roszczeniowej i stara się pomagać mądrze, dając ludziom wędkę, zamiast ryby.

 

Szlachetna Paczka. W jaki sposób można pomóc?

Szlachetna Paczka opiera się na pracy kilkunastu tysięcy wolontariuszy w całej Polsce koordynowanej z centrali w Krakowie. Aby zostać jednym z nich należy przejść czterostopniową rekrutację. Po tym procesie rozpoczynają się odpowiednie szkolenia, które przygotowują wolontariusza do pracy z osobami potrzebującymi jego pomocy. Szlachetnej Paczce pomagają także darczyńcy, którzy przygotowują prezenty dla wybranej przez siebie rodziny.

Szlachetna Paczka - finał. Kiedy odbędzie się to wydarzenie?

Finał Szlachetnej Paczki, nazywany przez organizatorów "weekendem cudów" odbywa się dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia, a więc w tym roku w dniach 8-9 grudnia. Jest to czas, w którym darczyńcy przekazują paczki wolontariuszom, którzy następnie rozwożą je do osób potrzebujących. W zeszłym roku, podczas XVII edycji Szlachetnej Paczki, pomoc otrzymało ponad 20 tys. rodzin. Zebrano dla nich dary o łącznej wartości 53,97 mln zł.

Więcej o: