Wybrano zwycięzcę plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2018. PWN wybiera "Dzban"

Wybrano młodzieżowe słowo roku 2018. Wygrało słowo, które "nie jest obrazą śmiertelną, lecz trochę śmieszną, trochę prowokacyjną".

Od trzech lat Wydawnictwo Naukowe PWN organizuje plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku. W poprzednich edycjach wygrały słowa "xD" oraz "sztos". Tym razem niekwestionowanym zwycięzcą został "dzban" - ulubione słowo polskiej młodzieży w 2018 roku.

"Dzban" wygrał plebiscyt PWN na Młodzieżowe Słowo Roku 2018

Słowo "dzban" szturmem zdobyło szczyt popularności. Jak podaje PWN, w zeszłym roku słowo "dzban" miało zaledwie kilka zgłoszeń do plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku, a w tym roku napłynęło ponad 3 tys. takich zgłoszeń.

Co oznacza "dzban"? Jak czytamy na stronie PWN:

Definicje proponowane przez uczestników naszego plebiscytu wskazują na wieloznaczność i bogactwo skojarzeń tego epitetu. Od jednoznacznie negatywnych: ‘osoba, która ma poziom intelektualny jak dzban, czyli żaden’ po łagodne ‘niemądra osoba, pieszczotliwa nazwa przyjaciela’. Są też definicje obrazowe: ‘ktoś, z kogo nawet Salomon nie naleje, bo jest nieforemny, mało lotny i grzecznie mówiąc towarzystwo za nim nie przepada’ i zwięzłe ‘no debil’. Najbardziej wyczerpująca jest definicja: ‘Dzbanem może być każdy. Wystarczy, że zrobi coś, co w jakikolwiek sposób nie spodoba się drugiemu rozmówcy. Tak powstaje dzban.’

O słowie "dzban" PWN pisze także, że "nie jest obrazą śmiertelną, lecz trochę śmieszną, trochę prowokacyjną". Najstarsze wystąpienia tego wyrazu w odniesieniu do osób znaleziono w sieci w 2009 roku. Rok później wyraz ten opisano w słowniku miejski.pl. Oprócz słowa "dzban" wyróżniono także wyrazy "masny" oraz "prestiż". W kategorii „słowo ciekawie zbudowane” wyróżniono z kolei słowa "zwyklak" oraz
"mamadżer"

Więcej o: