Choinka. Jak o nią dbać, żeby cieszyć się nią jak najdłużej?

Jak dbać o żywą choinkę, aby przez całe święta Bożego Narodzenia była piękna i nie gubiła igieł?

Żywa choinka ma wiele zalet - przede wszystkim pięknie pachnie i jest bardziej ekologiczna, niż jej plastikowy odpowiednik. Niestety, żywe choinki mają tendencję do tego, aby w naszych mieszkaniach szybko gubić igły. Co zrobić, aby świąteczne drzewko wyglądało pięknie przez długi czas?

Żywa choinka na święta. Jak o nią dbać, aby była zielona przez długi czas?

Na to, czy nasze drzewko wytrzyma w naszym domu przez cały okres świąteczny, ma wpływ m.in. to, kiedy zostało ono ścięte. Jeżeli mamy taką możliwość, kupmy roślinę, która opuściła szkółkę leśną niedługo przed naszym zakupem. Kupując choinkę dobrze się jej przyjrzyjmy, zwracając uwagę na to, czy już w momencie zakupu nie ma suchych igieł. Pamiętajmy, że w niektórych szkółkach leśnych możemy kupić choinkę, którą zetniemy sobie sami. Jest duża szansa na to, że takie drzewko wytrzyma z nami na dłużej.

Aby żywa choinka cieszyła nasze oczy jeszcze po świętach, musimy zapewnić jej odpowiednie warunki. Po pierwsze, żywa choinka nie powinna stać przy źródłach ciepła. Decydując się na zakup żywej choinki, przygotujmy dla niej miejsce oddalone od kominka oraz kaloryferów, których ciepło powoduje szybsze wysychanie igieł i żółknięcie świątecznego drzewka.

Pamiętajmy, że żywa choinka, podobnie jak inne rośliny, potrzebuje wody. Jeżeli mamy choinkę w doniczce, regularnie ją podlewajmy. Żywą choinkę bez korzeni możemy z kolei spryskiwać wodą, uważając przy tym na przewody elektryczne choinkowych światełek. Pamiętajmy także o tym, by jak najrzadziej dotykać igieł choinki i zbytnio jej nie obciążać. Dla żywego drzewka lepszym wyborem są lekkie ozdoby choinkowe.

Więcej o: