Potrawy wigilijne. Które dania przygotować? [LISTA] 12 potraw wigilijnych

Potrawy wigilijne - lista 12 potraw, które powinny wylądować na naszych stołach. Zastanawiasz się czy masz zaplanowane już wszystkie? Czego nie może zabraknąć na wigilię?

W polskim domu według tradycji w święta dla domowników na wspólną wieczerzę powinno czekać 12 potraw wigilijnych. Lista dań często zależy od regionu kraju, w którym wychowaliśmy się lub obecnie mieszkamy. Zapewne ciężko będzie podczas jednego wieczoru, zjeść te wszystkie pyszności, ale tradycja to tradycja.

Potrawy wigilijne lista. Co powinniśmy przygotować na wieczerzę wigilijną?

Najczęściej wybierane potrawy wigilijne, jakie znajdują się co roku na naszych stołach to:

 1. Kapusta z grochem lub kapusta z grzybami
 2. Pierogi z kapustą i grzybami 
 3. Karp smażony lub karp w galarecie
 4. Śledź podawany pod różnymi postaciami (w oleju, z rodzynkami, w śmietanie)
 5. Ryba po grecku
 6. Barszcz z uszkami (wymiennie żurek, zupa grzybowa lub zupa rybna)
 7. Jajka z majonezem
 8. Paszteciki z grzybami
 9. Makowiec lub sernik
 10. Kutia
 11. Sałatka jarzynowa
 12. Kulebiak z kapustą i grzybami

Oczywiście jest to przykładowa lista potraw wigilijnych, ale za jej pomocą możecie dobrze przygotować się do świątecznych zakupów. Zazwyczaj mieszkańcy wybrzeża bardziej stawiają na potrawy z ryb. Nie zawsze musi też to być karp. Mazowszanie będą musieli dołożyć do listy kluski z ugotowanych ziemniaków zwane rwakami. Znane są również łazanki z kapustą, lub fasola z suszonymi śliwkami. Z napojów na stołach nie może zabraknąć kompotu z suszonych owoców, z którego największą pociechę będą mieli starsi domownicy. Jak widzimy po złożeniu życzeń świątecznych będzie w czym wybierać.

Potrawy świąteczne. Potrawy wigilijne symbolika.

Wśród potraw wigilijnych odnaleźć możemy odpowiednią symbolikę. Ryby w naszych daniach symbolizują Jezusa i odradzanie. Między innymi dlatego w wigilię pościmy i rezygnujemy z dań mięsnych. Grzyby wykorzystywane m.in. w pierogach czy kapuście miały zapewnić moc i siłę. Owoce w kompotach miały zapewnić nam zdrowie i dużą dawkę miłości. 

Więcej o: