Potrawy wigilijne. Jakich 12 dań nie może zabraknąć na Boże Narodzenie [LISTA]

Potrawy wigilijne są elementem polskiej tradycji. Co roku na święta przygotowujemy 12 dań wigilijnych. Sprawdź czy któregoś z nich nie zabraknie na Twoim stole.

Jakie potrawy wigilijne powinny zagościć dziś na naszych stołach? Dużo zależy zarówno od regionu w którym obchodzimy święta, jak i miejsca gdzie zostaliśmy wychowani. Mimo, że ich trzon stanowią głównie podobne potrawy wigilijne, to musimy uwzględnić w nich potrzeby gości oraz uwarunkowania geograficzne. Mimo tego pamiętajmy, aby posiłek był przygotowany smacznie i z miłością. Wtedy niezależnie od od naszego kunsztu kulinarnego czy przyniesionych prezentów, nasza wigilia będzie należała do udanych.

Potrawy wigilijne. Lista 12 dań wigilijnych.

Potrawy wigilijne, które powinny zagościć na naszych stołach 24.12.2018r.

 1. Pierogi z kapustą i grzybami
 2. Barszcz z uszkami
 3. Kompot z suszonych owoców
 4. Jajka z majonezem
 5. Makowiec
 6. Kutia
 7. Karp smażony lub w galarecie
 8. Śledź (do wyboru w śmietanie, oleju, z rodzynkami)
 9. Sałatka jarzynowa
 10. Ryba po grecku
 11. Paszteciki z grzybami
 12. Kapusta z grochem

Potrawy wigilijne w różnych częściach Polski. Jak przygotować się do gotowania?

Przed wyjściem do sklepu musimy odpowiednio przygotować listę zakupów. 24 grudnia to ostatni dzwonek i jeśli jeszcze nie wybraliście się do sklepu pamiętajcie, że w ten dzień są one otwarte zazwyczaj dużo krócej. A jak wygląda lista potraw wigilijnych w zależności od regionu naszego kraju? Często zamiast barszczu z uszkami, szczególnie w centralnej Polsce, przygotowuje się biały żur. Do powyższej listy można również dołożyć łazanki, czyli makaron z kapustą i grzybami. Na wschodzie kraju przygotowywany jest za to kulebiak wigilijny będący drożdżową struclą zawierającą w sobie suszone grzyby i kiszoną kapustę. Pamiętajmy, że wszystkie dania wigilijne powinny być postne, czyli nie zawierać mięsa. Wigilię rozpoczynamy oczywiście od podzielenia się poświęconym opłatkiem i złożeniem życzeń pomiędzy uczestnikami. 

Więcej o: