Czy post w Wigilię jest obowiązkowy? Stanowisko Kościoła katolickiego jest jasne

Czy w Wigilię obowiązuje post? Na to pytanie odpowiada Kodeks Prawa Kanonicznego - dokument ogłoszony przez Jana Pawła II w 198 roku.
Zobacz wideo

Zachowanie postu w Wigilię to polska tradycja świąteczna, jednak dużo osób zastanawia się, czy brak postu w Wigilię jest grzechem. Odpowiedź na nie jest jednoznaczna.

Post w Wigilię. Czy jest obowiązkowy? Co mówi o tym prawo Kościoła?

Prawo kościelne mówi jasno, że post jest formą pokuty za grzechy, z kolei Wigilia nie jest dniem pokutnym, dlatego poszczenie w ten dzień jest dobrowolne. Episkopat Kościoła zachęca, aby zachowywać post w ramach tradycji narodowej, podkreślając jednocześnie, że jedzenie mięsa w Wigilię nie jest grzechem.

Wigilia to dla liturgii Kościoła katolickiego dzień radości, dlatego przepisy kościelne nie nakładają na nas obowiązku poszczenia. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, w Kościele powszechnym okresem postu są wszystkie piątki roku oraz czas tzw. wielkiego postu, który przygotowuje chrześcijan do świąt wielkanocnych. Oznacza to, że w Wigilię powinniśmy zachować post tylko wtedy, gdy wypada ona w piątek. 

Więcej o: