Smog ma realny wpływ na nasze zdrowie. Wiedziałeś jakie choroby wywołuje?

Słowo "smog" w 2018 roku było odmieniane przez wszystkie przypadki. Nie bez powodu. To poważny problem cywilizacyjny, który wywołuje choroby i prowadzi do przedwczesnych zgonów.

Smog, mimo że niewidoczny gołym okiem, ma olbrzymi wpływ na nasze zdrowie oraz życie. Lekarze biją na alarm - smog jest przyczyną wielu niebezpiecznych chorób, które mogą prowadzić do śmierci. 

Smog, czyli cichy zabójca. Jakie choroby wywołują zanieczyszczenia powietrza?

Smog to nic innego jak zanieczyszczenie powietrza, powstałe w wyniku wymieszania się mgły z dymem i spalinami. Smog powstaje, gdy do atmosfery przedostają się szkodliwe substancje chemiczne, takie jak tlenki siarki i tlenek azotu oraz substancje stałe, czyli pyły zawieszone. Kiedy w powietrzu wisi smog, te niebezpieczne drobinki przedostają się do naszych dróg oddechowych, w tym także do płuc, i osadzając się w nich, wpływają na nasze zdrowie. Jakie choroby może powodować smog?

Statystyki pokazują, że co roku ok. 44 tys. Polaków umiera przedwcześnie z powodu smogu. Śmierć tych osób jest spowodowana takimi chorobami jak astma, niewydolność oddechowa, przewlekłe zapalenie oskrzeli, przewlekła obturacyjna choroba płuc, choroby układu krążenia oraz nowotwory. Co ciekawe, naukowcy zaobserwowali także, że kobiety w ciąży, które żyją w miejscach o wysoce zanieczyszczonym powietrzu, są bardziej narażone na poronienia, śmierć płodu oraz urodzenie wcześniaka.

Więcej o: