Sylwester 2018/2019. Już dzisiaj powitamy Nowy Rok!

Noc Sylwestrowa 2018 już dzisiaj! Już za parę godzin rozpoczniemy radosne świętowanie na domówkach, balach i imprezach plenerowych, w czasie których pożegnamy stary, a przywitamy nowy rok.
Zobacz wideo

Sylwester, czyli pożegnanie starego i przywitanie nowego roku, nie jest wbrew pozorom tradycją starą. Historycy szacują, że tradycja ta sięga przełomu XIX i XX wieku, a do Polski dotarła z Europy Zachodniej. Początkowo Sylwestra obchodziły przede wszystkim zamożne warstwy społeczeństwa, a te uboższe przyjęły nowy zwyczaj wraz z upływem czasu. Dziś 31 grudnia, czyli tzw. Sylwester, jest datą ważną dla mieszkańców niemal całego świata.

Sylwester 2018/2019 już dziś! Jak świętowano nadejście Nowego Roku w dawnych czasach?

W Polsce Sylwester cieszy się dużą popularnością i w ten czy inny sposób świętują go niemal wszyscy. Tradycyjnym napojem, który serwujemy w noc sylwestrową jest szampan. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze tak było - w XIX wieku witająca nowy rok arystokracja raczyła się tokajem, czyli białym, węgierskim winem deserowym, a zwyczaj picia szampana w Sylwestra przyszedł do Polski dopiero po II wojnie światowej. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu tradycją sylwestrową było strzelanie z bicza, wróżenie z wosku oraz organizowanie polowań. Zwyczaje jednak bardzo się zmieniły i mało kto pamięta  o starych tradycjach, dlatego dzisiaj sylwestrowa noc upłynie nam przede wszystkim na tańcu, słuchaniu muzyki i jedzeniu ulubionych potraw, które na każdym stole mogą być inne. 

Więcej o: