Święto Trzech Króli w niedzielę. Czy pracodawca odda nam dzień wolny?

Święto Trzech Króli obchodzimy rokrocznie w dniu 6 stycznia. Dzień ten jest dniem ustawowo wolnym od pracy, jednak w tym roku wypada on w niedzielę. Czy to oznacza, że będziemy mogli odebrać ten jeden dzień wolny w innym terminie?
Zobacz wideo

Święto Trzech Króli, znane także jako Objawienie Pańskie, jest świętem, które obchodzimy co roku w dniu 6 stycznia. Obchody te przypominają chrześcijanom o objawieniu się Boga człowiekowi, a także o pokłonie orszaku Trzech Króli. Od kilku lat święto to jest dniem ustawowo wolnym od pracy. W tym roku wypada ono jednak w niedzielę, co trochę komplikuje sprawę.

6 stycznia. Czy Święto Trzech Króli jest dniem wolnym od pracy?

Święto Trzech Króli było dniem wolnym od pracy w powojennej Polsce, aż do roku 1960, kiedy zostało zniesione ustawą Sejmu PRL. W 2010 roku rozpoczęto prace legislacyjne, mające na celu przywrócenie dnia wolnego, co udało się osiągnąć już rok później. Od tamtej pory Święto Trzech Króli znów jest dniem wolnym od pracy. W 2019 roku dzień ten wypada jednak w niedzielę. Czy to oznacza, że pracodawcy będą zobowiązani oddać pracownikom dodatkowy dzień wolny w innym terminie?

Kwestię tę reguluje Kodeks Pracy. Mówi on jasno, że święta występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniżają wymiar czasu pracy o 8 godzin. Oznacza to, że za święto, które wypada w niedzielę, pracodawca nie musi udzielać pracownikom dnia wolnego w innym terminie, a więc Święto Trzech Króli wypadające w tym roku w ostatni dzień tygodnia, nie zmieni ilości dni wolnych, które mamy do dyspozycji. 

Więcej o:
Komentarze (7)
Święto Trzech Króli w niedzielę. Czy pracodawca odda nam dzień wolny?
Zaloguj się
 • ciekawamarija

  Oceniono 3 razy 3

  A od kiedy to niby trzeba oddawać wolne za niedzielę wolną, kogoś totalnie pogięło

 • mick1972

  Oceniono 2 razy 2

  Przecież każdy z czytelników wie że to święto nazywa się Sześciu Króli a nie Trzech Króli ;)

 • rafiner

  Oceniono 1 raz 1

  Czy widziałeś scenki, na których malutkiego Jezusa oprócz pasterzy odwiedza trzech dostojnych mężczyzn? — W okresie Bożego Narodzenia takie scenki są bardzo popularne. Nie ukazują jednak wydarzeń w sposób dokładny. Ci dostojnicy, często nazywani królami, tak naprawdę byli astrologami, czyli zajmowali się czymś, co Bóg potępia. O ich przybyciu do Jezusa dowiadujemy się z Biblii czegoś ciekawego. Czytamy tam: „Gdy weszli do domu, zobaczyli dziecię z Marią, jego matką”. Jezus nie był więc noworodkiem w żłobie; mieszkał już z Józefem i Marią w jakimś domu! Czy wiesz, jak astrolodzy odnaleźli Jezusa? — Szli za czymś, co wydawało się „gwiazdą”, jednak zamiast prosto do Betlejem, trafili najpierw do króla Heroda w Jerozolimie. A przecież z Biblii wynika, że Herod chciał odszukać Jezusa i go zabić. Pomyśl przez chwilę: kto mógł się posłużyć „gwiazdą”, która zaprowadziła tych ludzi do Heroda? — Na pewno nie posłużył się nią prawdziwy Bóg, Jehowa, ale Jego przeciwnik, Szatan Diabeł!

 • slade1972

  Oceniono 3 razy 1

  Artykuł powstał chyba na wielkim po sylwestrowym kacu, albo... Autor odkrył proch i Amerykę w jednym!

 • g.lem

  Oceniono 1 raz 1

  A co kiedy Wielkanoc wypadnie w środę?

 • slade1972

  Oceniono 2 razy 0

  Kiedy w WB Gazeta jest Piątek? We Wtorek kiedy niejaki Piątek pisze!
  A Środa to piątek bo wtedy pisze niejaka Środa!

 • vanlig

  Oceniono 1 raz -1

  Napiszcie, proszę, artykuł, co będzie gdy w niedzielę wypadnie Boże Narodzenie, kolejny - co będzie, gdy w niedzielę wypadnie 1 maja, trzeci...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX