Święto Trzech Króli w niedzielę. Czy pracodawca odda nam dzień wolny?

Święto Trzech Króli obchodzimy rokrocznie w dniu 6 stycznia. Dzień ten jest dniem ustawowo wolnym od pracy, jednak w tym roku wypada on w niedzielę. Czy to oznacza, że będziemy mogli odebrać ten jeden dzień wolny w innym terminie?
Zobacz wideo

Święto Trzech Króli, znane także jako Objawienie Pańskie, jest świętem, które obchodzimy co roku w dniu 6 stycznia. Obchody te przypominają chrześcijanom o objawieniu się Boga człowiekowi, a także o pokłonie orszaku Trzech Króli. Od kilku lat święto to jest dniem ustawowo wolnym od pracy. W tym roku wypada ono jednak w niedzielę, co trochę komplikuje sprawę.

6 stycznia. Czy Święto Trzech Króli jest dniem wolnym od pracy?

Święto Trzech Króli było dniem wolnym od pracy w powojennej Polsce, aż do roku 1960, kiedy zostało zniesione ustawą Sejmu PRL. W 2010 roku rozpoczęto prace legislacyjne, mające na celu przywrócenie dnia wolnego, co udało się osiągnąć już rok później. Od tamtej pory Święto Trzech Króli znów jest dniem wolnym od pracy. W 2019 roku dzień ten wypada jednak w niedzielę. Czy to oznacza, że pracodawcy będą zobowiązani oddać pracownikom dodatkowy dzień wolny w innym terminie?

Kwestię tę reguluje Kodeks Pracy. Mówi on jasno, że święta występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniżają wymiar czasu pracy o 8 godzin. Oznacza to, że za święto, które wypada w niedzielę, pracodawca nie musi udzielać pracownikom dnia wolnego w innym terminie, a więc Święto Trzech Króli wypadające w tym roku w ostatni dzień tygodnia, nie zmieni ilości dni wolnych, które mamy do dyspozycji. 

Więcej o: