Zgodnie z ustawą z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy, pracownik ma zagwarantowane w każdym roku kalendarzowym 13 dni wolnych od pracy oraz wolne niedziele. W tym roku kalendarzowym 3 spośród 13 dni wolnych od pracy wypada w niedziele, co oznacza, że pracodawca nie będzie musiał "oddać" nam tych dni w postaci urlopu w innym terminie. Nie oznacza to jednak, że będziemy narzekać na brak okazji do dłuższego wypoczynku. Szansa na długi weekend przydarzy się w tym roku kilka razy.
Jak widać, tegoroczny kalendarz dni wolnych od pracy, sprzyja organizacji długich weekendów. Pierwsza okazja na dłuższy wypoczynek przydarzy się w maju. Święto Pracy i Święto Konstytucji wypadają w środę i w piątek, co oznacza, że biorąc jeden dzień urlopu, możemy leniuchować pięć dni, a biorąc trzy dni urlopu, będziemy odpoczywać aż dziewięć dni.
Ze względu na bliskość Wielkanocy i majówki można wziąć pod uwagę wybranie urlopu w dniach 23 kwietnia – 30 kwietnia i 2 maja. Jeżeli to zrobimy, nasz urlop potrwa aż 16 dni. Kolejna okazja na długi weekend wypadnie w czerwcu. Biorąc urlop w dniu 21 czerwca, czyli w piątek, weekend wydłuży się do 4 dni. Podobnie możemy zrobić w sierpniu, biorąc wolne 16 dnia miesiąca.
Wszystkich Świętych wypada w piątek, a Święto Niepodległości w poniedziałek, co oznacza, że nie musimy brać urlopu, aby nasz weekend się wydłużył. Ciekawie wypadają w tym roku święta Bożego Narodzenia - aby mieć dziewięć dni wolnego, musimy wziąć tylko trzy dni urlopu.
Uczniowie będą cieszyć się jeszcze większą liczbą dni wolnych od nauki. Już wkrótce rozpoczną się ferie. W dniach 14-27 stycznia odpoczywać będą uczniowie szkół z województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego oraz wielkopolskiego, w terminie 21 stycznia - 3 lutego ferie zimowe będą miały dzieci z województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, od 28 stycznia do 10 lutego poza szkołą przebywać będą uczniowie z województw dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego oraz zachodniopomorskiego, a w dniach 11 lutego-24 lutego odpoczywać będą dzieci z województw lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.
Wszyscy uczniowie będą mieli także długą przerwę świąteczną z okazji Wielkanocy. Przerwa ta potrwa od 18 do 23 kwietnia. Kolejną okazją do odpoczynku będzie majówka oraz Zielone Świątki, po których nastąpią wakacje. W 2019 roku letnia przerwa od szkoły zacznie się 22 czerwca, a skończy się 31 sierpnia.