Dni wolne w 2019 roku. Kiedy wziąć urlop, aby wydłużyć sobie weekend?

Dni wolne od pracy i dni wolne od szkoły. Kiedy wziąć urlop, aby wydłużyć sobie weekend? Publikujemy kalendarz dni ustawowo wolnych od pracy.
Zobacz wideo

Zgodnie z ustawą z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy, pracownik ma zagwarantowane w każdym roku kalendarzowym 13 dni wolnych od pracy oraz wolne niedziele. W tym roku kalendarzowym 3 spośród 13 dni wolnych od pracy wypada w niedziele, co oznacza, że pracodawca nie będzie musiał "oddać" nam tych dni w postaci urlopu w innym terminie. Nie oznacza to jednak, że będziemy narzekać na brak okazji do dłuższego wypoczynku. Szansa na długi weekend przydarzy się w tym roku kilka razy.

Dni ustawowo wolne od pracy wypadają w 2019 roku według poniższego schematu:

 • 1 stycznia (wtorek) – Nowy Rok
 • 6 stycznia (niedziela) – Święto Trzech Króli
 • 21 kwietnia (niedziela) – Niedziela Wielkanocna
 • 22 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny
 • 1 maja (środa) – Święto Pracy
 • 3 maja (piątek) – Święto Konstytucji 3 maja
 • 9 czerwca (niedziela) – Zesłanie Ducha Świętego
 • 20 czerwca (czwartek) – Boże Ciało
 • 15 sierpnia (czwartek) – Święto Wojska Polskiego,
 • 1 listopada (piątek) – Wszystkich Świętych
 • 11 listopada (poniedziałek) – Święto Niepodległości
 • 25 i 26 grudnia (środa i czwartek) – Boże Narodzenie

Jak wziąć urlop, aby zorganizować sobie długi weekend?

Jak widać, tegoroczny kalendarz dni wolnych od pracy, sprzyja organizacji długich weekendów. Pierwsza okazja na dłuższy wypoczynek przydarzy się w maju. Święto Pracy i Święto Konstytucji wypadają w środę i w piątek, co oznacza, że biorąc jeden dzień urlopu, możemy leniuchować pięć dni, a biorąc trzy dni urlopu, będziemy odpoczywać aż dziewięć dni.

Ze względu na bliskość Wielkanocy i majówki można wziąć pod uwagę wybranie urlopu w dniach 23 kwietnia – 30 kwietnia i 2 maja. Jeżeli to zrobimy, nasz urlop potrwa aż 16 dni. Kolejna okazja na długi weekend wypadnie w czerwcu. Biorąc urlop w dniu 21 czerwca, czyli w piątek, weekend wydłuży się do 4 dni. Podobnie możemy zrobić w sierpniu, biorąc wolne 16 dnia miesiąca. 

Wszystkich Świętych wypada w piątek, a Święto Niepodległości w poniedziałek, co oznacza, że nie musimy brać urlopu, aby nasz weekend się wydłużył. Ciekawie wypadają w tym roku święta Bożego Narodzenia - aby mieć dziewięć dni wolnego, musimy wziąć tylko trzy dni urlopu. 

Dni wolne od szkoły. Już wkrótce pierwsza tura ferii zimowych

Uczniowie będą cieszyć się jeszcze większą liczbą dni wolnych od nauki. Już wkrótce rozpoczną się ferie. W dniach 14-27 stycznia odpoczywać będą uczniowie szkół z województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego oraz wielkopolskiego, w terminie 21 stycznia - 3 lutego ferie zimowe będą miały dzieci z województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, od 28 stycznia do 10 lutego poza szkołą przebywać będą uczniowie z województw dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego oraz zachodniopomorskiego, a w dniach 11 lutego-24 lutego odpoczywać będą dzieci z województw lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.

Wszyscy uczniowie będą mieli także długą przerwę świąteczną z okazji Wielkanocy. Przerwa ta potrwa od 18 do 23 kwietnia. Kolejną okazją do odpoczynku będzie majówka oraz Zielone Świątki, po których nastąpią wakacje. W 2019 roku letnia przerwa od szkoły zacznie się 22 czerwca, a skończy się 31 sierpnia.

Więcej o: