Dzień Babci i Dzień Dziadka - kiedy obchodzimy te święta?

Kiedy jest Dzień Babci i Dzień Dziadka? Te dwie daty warto zapamiętać, aby złożyć dziadkom życzenia i sprawić im odrobinę przyjemności tym, że po prostu o nich pamiętamy.

Dzień Babci i Dzień Dziadka to święta świeckie, które obchodzimy rokrocznie w tym samym terminie. Polską tradycją jest, że w tym czasie wnuki składają życzenia swoim dziadkom, a w przedszkolach, świetlicach i domach kultury organizowane są  różnego rodzaju spotkania, występy artystyczne dzieci i drobny poczęstunek. Przed Dniem Babci i Dniem Dziadka dzieci często tworzą własnoręcznie robione laurki, które wręczają swoim dziadkom w dniu ich święta.

Dzień Babci i Dzień Dziadka - kiedy wypada w Polsce i w innych krajach?

Dzień Babci wypada 21 stycznia, a Dzień Dziadka dzień później, czyli 22 stycznia. W Polsce Dzień Babci zaczął się popularyzować dopiero w drugiej połowie lat sześćdziesiątych, a tradycja obchodów Dnia Dziadka powstała jeszcze później, bo prawdopodobnie w latach osiemdziesiątych. Co ciekawe, święto to w różnych krajach obchodzone jest w różnych terminach. We Francji Dzień Babci jest świętem ruchomym i wypada w pierwszą niedzielę marca, w Hiszpanii święto to obchodzone jest 26 lipca, z kolei w Wielkiej Brytanii Narodowy Dzień Dziadków wypada w pierwszą niedzielę października.

Więcej o:
Komentarze (2)
Dzień Babci i Dzień Dziadka - kiedy obchodzimy te święta?
Zaloguj się
  • gggrrr

    0

    ''...Dopóki komar morza nie wypije niech Babcia I Dziadek tak długo nam żyje.A ty komarze pij wodę powoli ,niech Babcia z Dziadziem pożyją sobie do woli." W tym roku Dzień Babci 21 stycznia, Dzień Dziadka 22 jak co roku.....

  • izaczek_m

    0

    Rok w rok 21 stycznia wypada dzień babci i to bez zmian.. Mam już tylko jedną babcie i bardzo ją szanuję. Zawsze o niej pamiętam chociaż daleko mieszka. Nie będę mogła jej odwiedzić tego dnia, ale kosz z herbatkami i słodyczami z poczty kwiatowej jej zamówię i zadzwonię z życzeniami. I w najbliższym możliwym terminie ją odwiedzę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX