Dzień Babci i Dzień Dziadka - kiedy obchodzimy te święta?

Kiedy jest Dzień Babci i Dzień Dziadka? Te dwie daty warto zapamiętać, aby złożyć dziadkom życzenia i sprawić im odrobinę przyjemności tym, że po prostu o nich pamiętamy.
Zobacz wideo

Dzień Babci i Dzień Dziadka to święta świeckie, które obchodzimy rokrocznie w tym samym terminie. Polską tradycją jest, że w tym czasie wnuki składają życzenia swoim dziadkom, a w przedszkolach, świetlicach i domach kultury organizowane są  różnego rodzaju spotkania, występy artystyczne dzieci i drobny poczęstunek. Przed Dniem Babci i Dniem Dziadka dzieci często tworzą własnoręcznie robione laurki, które wręczają swoim dziadkom w dniu ich święta.

Dzień Babci i Dzień Dziadka - kiedy wypada w Polsce i w innych krajach?

Dzień Babci wypada 21 stycznia, a Dzień Dziadka dzień później, czyli 22 stycznia. W Polsce Dzień Babci zaczął się popularyzować dopiero w drugiej połowie lat sześćdziesiątych, a tradycja obchodów Dnia Dziadka powstała jeszcze później, bo prawdopodobnie w latach osiemdziesiątych. Co ciekawe, święto to w różnych krajach obchodzone jest w różnych terminach. We Francji Dzień Babci jest świętem ruchomym i wypada w pierwszą niedzielę marca, w Hiszpanii święto to obchodzone jest 26 lipca, z kolei w Wielkiej Brytanii Narodowy Dzień Dziadków wypada w pierwszą niedzielę października.

Więcej o: