Kolęda 2019. Jak przygotować się do kolędy? Co znaczy K+M+B?

W wielu miastach w Polsce rozpoczął się okres wizyt duszpasterskich, czyli tzw. kolęd. Jak przygotować się do spotkania z księdzem?

Jakie przedmioty powinny pojawić się na stole podczas kolędy? Do przyjęcia księdza potrzebne jest kilka niezbędnych akcesoriów.

Kolęda 2019. Co przygotować na wizytę duszpasterską?

Jednym z najważniejszych elementów kolędy jest błogosławieństwo domu i domowników. Aby ksiądz mógł pobłogosławić dom, potrzebuje kilku rzeczy. Jeszcze przed kolędą należy przygotować: naczynie ze święconą wodą, kropidło, krzyż (najlepiej stojący) oraz Biblię. Wiele osób z okazji kolędy przystraja stół białym obrusem i zapala świece, jednak nie jest to konieczne. Wodę święconą możemy zabrać z kościoła (w większości parafii w okresie kolęd woda święcona jest dostępna np. w zakrystii). Jeśli nie mamy akurat święconej wody, należy nalać zwykłej wody z kranu do miseczki i poprosić księdza na początku wizyty o jej pobłogosławienie.

Rozmowa z księdzem w czasie kolędy. Jakich pytań możemy się spodziewać?

Pamiętajmy, że kolęda powinna być także pewnego rodzaju przeżyciem duchowym, spotkaniem z duszpasterzem, w czasie którego będzie chciał on nas bliżej poznać. Nie ma ściśle określonych tematów rozmowy podczas kolędy, jednak większość księży stara się dowiedzieć czegoś o swoich parafianach, dlatego pyta o pracę, szkołę czy też o sytuację rodzinną osób, które odwiedza.

Czy dać księdzu kopertę po kolędzie? Odpowiedź nie jest jednoznaczna

Dla wielu Polaków największym dylematem przed kolędą jest to, czy dać księdzu kopertę z pieniędzmi, czy też nie. Należy pamiętać, że nie jest to obowiązkiem, jednak w powszechnym przekonaniu wizyta duszpasterska powinna zakończyć się wręczeniem koperty z odpowiednią sumą. Ile pieniędzy do niej włożyć? Jest to kwestia indywidualna. Wiele osób daje księdzu od 50 do 100 osób, ale bardziej szczodrzy parafianie ofiarują swojemu duszpasterzowi nawet kilkaset złotych.

Co znaczy "K+M+B"?

Skrót K+M+B, który w wielu miastach ksiądz pisze kredą na drzwiach w trakcie kolędy, odnosi się do imion trzech Mędrców, którzy przybyli do Betlejem, aby oddać pokłon Jezusowi. Poszczególne litery są pierwszymi literami ich imion (Kacper, Melchior i Baltazar). Zdarza się jednak, że na drzwiach pojawia się skrót "C+M+B", który można interpretować w inny sposób: to skrót pochodzący od łacińskiej sentencji Christus Mansionem Benedicat, która oznacza „Niech Chrystus mieszkanie błogosławi”.

Więcej o: