Dworzec Centralny w Warszawie zmieni nazwę. Jego patronem zostanie Stanisław Moniuszko

Dworzec Centralny w Warszawie już jutro zmieni nazwę i zyska patrona. Jeden z najważniejszych dworców kolejowych w Polsce będzie nosił imię znanego polskiego kompozytora.

Od 5 stycznia 2019 roku Dworzec Centralny w Warszawie będzie miał swojego patrona. Zostanie nim Stanisław Moniuszko - jeden z najważniejszych polskich kompozytorów. Ten nietypowy pomysł zrodził się już kilka lat temu i w końcu zostanie zrealizowany. 

Stanisław Moniuszko zostanie patronem Dworca Centralnego w Warszawie

Na pomysł, aby Dworzec Centralny miał swojego patrona, w 2014 roku wpadł Mieczysław Nowakowski, dyrygent i członek Towarzystwa Miłośników Muzyki Moniuszki. Po kilku latach idea się przyjęła i Dworzec Centralny w Warszawie rzeczywiście zmieni nazwę. Wciąż nie wiadomo, czy zmiana ta będzie zauważalna i czy neon na dworcu zostanie z tej okazji wydłużony.

Pomysł nadania Dworcowi Centralnemu imienia jest ideą nietypową, ponieważ tradycja nazywania dworców czyimś imieniem do tej pory nie istniała - zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Możliwe że zmiana nazwy Dworca Centralnego pociągnie za sobą kolejne takie przypadki, możliwe jednak także, że Dworzec Centralny im. Stanisława Moniuszki będzie swojego rodzaju ewenementem.

Dworzec Centralny zmieni nazwę z okazji Roku Moniuszki

Nadanie Dworcowi Centralnemu imienia Stanisława Moniuszki łączy się z tegorocznymi obchodami Roku Moniuszki.. Zwolennikiem zmiany nazwy najważniejszego dworca w Warszawie jest m.in. minister kultury Piotr Gliński. – W ten sposób Warszawa będzie wyjątkową stolicą świata, gdzie dwa największe porty komunikacyjne – Okęcie Chopina i Dworzec Centralny Moniuszki - będą nazwane imionami naszych wielkich kompozytorów – powiedział minister kultury w TVP Info.

Uroczystość nadania imienia warszawskiemu dworcu kolejowemu odbędzie się 5 stycznia, w 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki. Podczas sobotniej uroczystości w hali głównej Dworca Centralnego odbędzie się nieduży koncert.

Więcej o:
Komentarze (5)
Dworzec Centralny w Warszawie zmieni nazwę. Jego patronem zostanie Stanisław Moniuszko
Zaloguj się
 • bartekgryko

  Oceniono 4 razy 4

  1. po cholerę wydawać kasę na takie pierdoły ? 2. Jeżeli już trzeba, to może kogoś związanego z kolejnictwem robić patronem dworca, a Moniuszkę, Szymanowskiego itd zostawić dla sal koncertowych, filharomonii....

 • judas1

  Oceniono 2 razy 2

  a nie lepiej Karwowski?

 • m.godwin

  Oceniono 2 razy 2

  Straszny Dworzec im. Stanisława Moniuszki.

 • yeronimo

  Oceniono 1 raz 1

  Straszny Dworzec Centralny im. Stanisława Moniuszki - brawo!!!

 • loneman

  0

  Az dziwne, ze nie zaden polityczny pionek ale prawdziwy artysta - widac czuja spadek poparcia, zmeczenie ich polityka proznosci i patosu oraz absurdu + zblizajace sie wybory 😤😈😌😛

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX