Co to jest escape room? Skąd wziął się pomysł na pokoje z łamigłówkami?

Co to jest escape room? Skąd wziął się ten pomysł? Jakie rodzaje escape roomów można spotkać w Polsce?

W ciągu kilku ostatnich dni termin "escape room" został odmieniony w polskich mediach przez wszystkie możliwe przypadki. Co to takiego? Jak wygląda popularna zabawa, która staje się coraz popularniejsza zarówno w Polsce, jak i zagranicą?

Co to jest escape room?

Escape room to forma grupowej zabawy, w której najczęściej bierze udział od 5 do 8 osób. Zabawa ta polega na rozwiązywaniu różnego rodzaju łamigłówek i zadań, które pozwalają uczestnikom gry na wydostanie się z zamkniętego pokoju w określonym czasie (najczęściej 45-90 minut). Zagadki, które muszą rozwikłać uczestnicy zabawy, są bardzo różne - czasem są to zadania manualne, czasem logiczne, spośród których niektóre wymagają od uczestników ścisłej współpracy. Dla wielu osób escape room to ciekawa forma spędzenia wolnego czasu ze znajomymi. Ciekawe jest także to, że wiele firm organizuje w escape roomach spotkania integracyjne.

Jaka jest geneza escape roomów? Jakie escape roomy wyróżniamy?

Escape room to zabawa, która wywodzi się ze świata gier wirtualnych. w 1988 roku powstała pierwsza gra komputerowa, która polegała na rozwiązywaniu wyświetlanych na monitorze komputera zagadek, co umożliwiało opuszczenie wirtualnego pokoju. Idea ta znalazła wielu fanów, spośród których niektórzy chcieli spróbować rozwiązywania zagadek w świecie rzeczywistym. W ten sposób gry typu "escape the room" udało się przenieść do prawdziwych budynków. 

Escape room'y różnią się od siebie m.in. tematyką. Łamigłówki i zagadki, które uczestnicy rozwiązują, mogą mieć charakter przygodowy lub kryminalny, nie brakuje także escape roomów historycznych oraz takich, które związane są z powieścią lub filmem typu horror. Escape roomy różnią się także wielkością, poziomem trudności zagadek oraz ilością rekwizytów w nich dostępnych. Istnieją escape roomy dla dorosłych, jak i dla dzieci. Z danych portalu lock.me wynika, że w Polsce działa ponad 1000 escape roomów, z pośród których najpopularniejsze są te o tematyce przygodowej . 

Więcej o: