Smog - poniedziałek 7 stycznia. Uwaga! Zła jakość powietrza na Śląsku, w Warszawie i Krakowie

Smog znowu daje nam się we znaki. W poniedziałek 7 stycznia trudniej oddycha się przede wszystkim mieszkańcom Śląska, Warszawy i Łodzi. W Krakowie również nie jest najlepiej.
Zobacz wideo

Mianem smogu nazywamy zjawisko atmosferyczne, które powstaje w wyniku  wymieszania się mgły z dymem i spalinami. Nie od dziś wiadomo, że jest ono niebezpieczne zarówno dla naszego zdrowia, jak i życia. 7 stycznia zaobserwowano kolejny spadek jakości powietrza w Polsce, a ustalone normy jakości powietrza w wielu miastach zostały wielokrotnie przekroczone. Przypomnijmy, że dla pyłu PM10 poziom dopuszczalny stężenia średniego 24-godzinnego wynosi 50 µg/m3, tymczasem w Rybniku wskaźniki pokazują, że stężenie tego pyłu wynosi dziś 523 µg/m3. Dopuszczalny poziom stężenia pyłów PM2,5 to w Polsce 25 µg/m3. Ta norma również została przekroczona - nie tylko na Śląsku, ale także w Warszawie, Łodzi i w Krakowie.

Stan jakości powietrza na Śląsku. Rybnik, Piekary Śląskie i Gliwice się duszą

O godzinie 9:30 na Śląsku niektóre z norm jakości powietrza zostały przekroczone nawet o kilkaset procent. Przykładem może być zanieczyszczenie powietrza w Piekarach Śląskich, gdzie stężenia pyłów PM10 wynosi 377 µg/m3 (754 proc. normy), z kolei stężenia pyłów PM2,5 wynosi 238 µg/m3 (a więc 953 proc. normy). Bardzo podobne wyniki odnotowano m.in. w Rybniku, gdzie stężenie pyłów PM10 wynosi miejscami nawet 523 µg/m3, a także w Gliwicach (stężenie pyłów PM10 wynosi tam 299 µg/m³) czy w Siemianowicach Śląskich (PM 10 = 252 µg/m³). Powietrze na Śląsku jest tak złe, że dzieci, kobiety w ciąży oraz osoby starsze powinny ograniczyć przebywanie na zewnątrz do minimum. 

Jakość powietrza w Łodzi. Smog daje się we znaki

Nieco lepiej, ale nadal bardzo źle, jest dzisiaj w Łodzi, gdzie stężenie PM10 wynosi 176 µg/m³, a PM2,5 -124 µg/m³. Jakość powietrza w Łodzi uznaje się dziś za bardzo złą. Eksperci podkreślają, że długa ekspozycja na działanie substancji znajdujących się w powietrzu, zwiększa ryzyko wystąpienia zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym oraz odpornościowym.

Smog w Warszawie. Korzystajmy z komunikacji miejskiej

Zła jakość powietrza utrudnia oddychanie także mieszkańcom stolicy kraju. Tam jakość powietrza jest zła. Na ulicy Świętokrzyskiej w Warszawie stężenie pyłów PM10 wynosi 100 µg/m³, z kolei stężenie pyłów PM2,5 - 62 µg/m³. Wyniki te są znacznie lepsze niż wyniki ze Śląska, jednak nie oznacza to, że warszawski smog nie stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia. Portal airly.eu sugeruje, aby ze względu na pogorszenie jakości powietrza w Warszawie przesiąść się z samochodu do komunikacji publicznej. 

Stan jakości powietrza w Warszawie - poniedziałek 7 styczniaStan jakości powietrza w Warszawie - poniedziałek 7 stycznia Fot. airly.eu

Jakość powietrza w Krakowie. Smog wisi na północy miasta

Na złą jakość powietrza mogą poskarżyć się także mieszkańcy Krakowa - o wysokim poziomie smogu w województwie małopolskim informuje m.in. IMGW. Z danych portalu airly.eu wynika, że największy smog unosi się dzisiaj na północy Krakowa, przede wszystkim na Prądniku Białym i na Bronowicach, gdzie stężenie pyłów PM10 wynosi 89 µg/m³, a stężenie PM2,5 sięga 68 µg/m³. Nieco lepiej jest w centrum miasta, gdzie stężenie pyłu PM10 wynosi dziś 80 µg/m³, a stężenie pyłu PM2,5 - 44 µg/m³.

Więcej o: