Paszporty "Polityki" 2018. Znamy listę laureatów! Wśród nagrodzonych Joanna Kulig i Krystyna Janda

Znamy nazwiska laureatów Paszportów "Polityki" 2019. Wśród zwycięzców znaleźli się m.in. Dawid Podsiadło, Joanna Kulig oraz Krystyna Janda.
Zobacz wideo

Paszporty "Polityki" 2018 zostały rozdane we wtorek 8 stycznia w Teatrze Polskim w Warszawie. To nagroda zainicjowana przez tygodnik "Polityka" i przyznawana co roku za szczególne zasługi dla polskiej kultury. Paszporty "Polityki" 2018 zostały przyznane w siedmiu kategoriach: literatura, film, teatr, muzyka popularna, muzyka poważna, sztuki wizualne i kultura cyfrowa. Oprócz tego przyznano nagrodę specjalną - tytuł Kreatora Kultury.

Paszporty "Polityki" w dziedzinie kina i teatru. Wśród zwyciężczyń Joanna Kulig

W kategorii film Paszport "Polityki" zdobyła Joanna Kulig za rolę w filmie "Zimnej wojna" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Aktorka nie mogła pojawić się na gali wręczenia nagród, a list z podziękowaniami w jej imieniu przeczytała Agata Kulesza. W kategorii teatr zwyciężczynią została Marta Górnicka, twórczyni i dyrygentka teatru chóralnego, którą doceniono za "wypracowanie własnego języka teatru chórowego, sprawdzającego się pod każdą długością geograficzną".

Paszporty "Polityki" 2018. Literatura, sztuki wizualne i kultura cyfrowa

Najlepszą pisarką 2018 roku okazała się Małgorzat Rejmer, autorka reportażu "Błoto słodsze niż miód" o komunistycznej Albanii. Pisarka została nagrodzona ze względu na "niezwykłe wyczulenie na krzywdę" i "umiejętność słuchania ludzi niewysłuchanych". W kategorii sztuki wizualne nagrodzono Dianę Lelonek, która stworzyła m.in. Instytut dla Żywych Rzeczy, którego celem było badanie, kolekcjonowanie i upowszechnianie wiedzy o nowych formach wzajemnych zależności pomiędzy przedmiotami i organizmami nie-ludzkimi. Artystkę doceniono za "oryginalną analizę zagrożeń" i sztukę "mądrze zaangażowaną". Paszport "Polityki" w kategorii kultura cyfrowa otrzymali Krzysztof Cybulski, Krzysztof Goliński, Jakub Koźniewski i Piotr Barszczewski współtworzący studio panGenerator. Twórcy otrzymali nagrodę z uwagi na "fenomenalne spajanie światów analogowego i cyfrowego w jedną całość".

Paszporty "Polityki" dla muzyków. Dawid Podsiadło jednym z laureatów

W kategorii muzyka popularna zwycięzcą Paszportów "Polityki" okazał się Dawid Podsiadło. Jurorzy ocenili, że muzykowi udało się odnaleźć "punkt, w którym przecina się gust szerokiej publiczności i krytyki". Paszport "Polityki" w kategorii muzyka poważna otrzymał Aleksander Nowak - kompozytor, gitarzysta, twórca opery "ahat il? – siostra bogów". W uzasadnieniu jurorzy zaznaczyli, że Nowak otrzymał nagrodę ze względu na "łamanie toku narracji i wprowadzanie zaskakujących rozwiązań brzmieniowych i formalnych".

Paszport "Polityki" dla Krystyny Jandy. Została okrzyknięta Kreatorem Kultury

Nagroda specjalna Paszportów "Polityki" czyli tytuł Kreatora Kultury otrzymała Krystyna Janda za wybitne kreacje teatralne i filmowe, a także pracowitość i odwagę artystyczną. - Bardzo dziękuję za to wyróżnienie. To wielki honor dla mnie. Dostaję je w momencie, kiedy krajobraz kultury polskiej jest wspaniały. Niestety, dostaję je także w bardzo smutnym krajobrazie naszej codzienności, który - mam nadzieję - wypięknieje, kiedy będzie grała orkiestra Owsiaka. Wypięknieje na pewno - powiedziała Krystyna Janda odbierając nagrodę.

Więcej o: