Prezydent ogłosił żałobę narodową po śmierci Pawła Adamowicza

Prezydent RP ogłosił żałobę narodową w związku z uroczystościami pogrzebowymi Pawła Adamowicza.
Zobacz wideo

W związku z tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza prezydent Andrzej Duda ogłosił żałobę narodową. Będzie ona obowiązywać od piątku od godz. 17.00 do soboty do godz. 19.00, a więc w czasie uroczystości pogrzebowych zmarłego prezydenta Gdańska. 

Żałoba narodowa po śmierci Pawła Adamowicza. Odwołane wydarzenia kulturalne

Oprócz żałoby narodowej w wielu miastach obowiązują także lokalne rozporządzenia dotyczące żałoby po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W związku z postanowieniem prezydenta, wiele instytucji kultury zdecydowało się na odwołanie koncertów, imprez czy spektakli. Jako pierwsze decyzje o odwołaniu imprez kulturalnych w czasie żałoby narodowej podjęły instytucje z Trójmiasta. Na czas trwania żałoby narodowej odwołane zostały m.in. spektakle w Teatrze Wybrzeże oraz w Teatrze Miniatura

Odwołane studniówki. MEN pozostawia decyzje rodzicom

Z powodu żałoby narodowej odwołane zostały także niektóre ze studniówek. Warto jednak podkreślić, że nie jest to decyzja podjęta odgórnie - to, czy dana studniówka zostanie odwołana, czy też nie, jest decyzją uczniów, rodziców oraz nauczycieli. O stanowisku Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie odwoływania studniówek w rozmowie z portalem money.pl mówiła rzeczniczka resortu Anna Ostrowska. 

- Wszyscy rozumiemy komunikat dotyczący żałoby narodowej, natomiast pewną dowolność pozostawiamy rodzicom. Warto porozmawiać z uczniami i powiedzieć, jak wygląda sytuacja – to też jest element ich dorosłego życia. Jednak nie jest kompetencją ministerstwa, by rekomendować czy zalecać, a tym bardziej, by takie imprezy odwoływać - powiedziała  Anna Ostrowska.

Więcej o: