Zaćmienie Księżyca 2019. Kiedy i gdzie zobaczymy Super Krwawy Księżyc Wilka?

Zaćmienie Księżyca to nie lada gratka dla fanów astronomii. Kiedy będziemy mogli zobaczyć tego typu zjawisko? Najbliższa okazja już za kilka dni! 21 stycznia wzejdzie Super Krwawy Księżyc Wilka.

Abyśmy mogli oglądać zaćmienie Księżyca, Ziemia musi znajdować się między Słońcem a Księżycem będącym w pełni, a Księżyc musi "wejść" w stożek cienia Ziemi. Kiedy wystąpią takie warunki, Księżyc powoli niknie w cieniu Ziemi - całe to wydarzenie trwa maksymalnie 1 godzinę i 47 minut. Kiedy będziemy mogli obejrzeć najbliższe zaćmienie Księżyca?

Zaćmienie Księżyca 2019. Gdzie i kiedy zobaczymy Super Krwawy Księżyc Wilka?

Ostatnie zaćmienie Księżyca mogliśmy obserwować pod koniec lipca 2018 roku. Było to zaćmienie wyjątkowe, bo najdłuższe od 100 lat. Zbliżające się zaćmienie Księżyca, które będziemy mogli obserwować już w najbliższy poniedziałek  21 stycznia, również będzie nietypowe. Dlaczego?

Podczas poniedziałkowego zaćmienia Księżyca będziemy mieli do czynienia z tzw.  Super Krwawym Księżycem Wilka. Ta poetycka nazwa oznacza, że 21 stycznia nałożą się na siebie trzy zjawiska:

  • Superksiężyc - ten efekt powstaje, gdy naturalny satelita Ziemi jest najbliżej naszej planety i wydaje się być większy, niż zazwyczaj
  • Księżyc Wilka to pierwsza styczniowa pełnia,
  • Krwawy Księżyc - to pełni, podczas której Księżyc staje się czerwony.

Super Krwawy Księżyc Wilka i jego zaćmienie będzie widoczne w Polsce, choć lepszy widok od nas będą mieli mieszkańcy obu Ameryk. "Znikanie" Księżyca będziemy mogli oglądać 21 stycznia rano, od godziny 5:41, z kolei apogeum tego zjawiska nastąpi 30 minut później, a więc o godzinie 6:11. Kosmiczny spektakl zakończy się o 6:44.

Więcej o: