Zaćmienie Księżyca 2019. Kiedy i gdzie zobaczymy Super Krwawy Księżyc Wilka?

Zaćmienie Księżyca to nie lada gratka dla fanów astronomii. Kiedy będziemy mogli zobaczyć tego typu zjawisko? Najbliższa okazja już za kilka dni! 21 stycznia wzejdzie Super Krwawy Księżyc Wilka.

Abyśmy mogli oglądać zaćmienie Księżyca, Ziemia musi znajdować się między Słońcem a Księżycem będącym w pełni, a Księżyc musi "wejść" w stożek cienia Ziemi. Kiedy wystąpią takie warunki, Księżyc powoli niknie w cieniu Ziemi - całe to wydarzenie trwa maksymalnie 1 godzinę i 47 minut. Kiedy będziemy mogli obejrzeć najbliższe zaćmienie Księżyca?

Zaćmienie Księżyca 2019. Gdzie i kiedy zobaczymy Super Krwawy Księżyc Wilka?

Ostatnie zaćmienie Księżyca mogliśmy obserwować pod koniec lipca 2018 roku. Było to zaćmienie wyjątkowe, bo najdłuższe od 100 lat. Zbliżające się zaćmienie Księżyca, które będziemy mogli obserwować już w najbliższy poniedziałek  21 stycznia, również będzie nietypowe. Dlaczego?

Podczas poniedziałkowego zaćmienia Księżyca będziemy mieli do czynienia z tzw.  Super Krwawym Księżycem Wilka. Ta poetycka nazwa oznacza, że 21 stycznia nałożą się na siebie trzy zjawiska:

 • Superksiężyc - ten efekt powstaje, gdy naturalny satelita Ziemi jest najbliżej naszej planety i wydaje się być większy, niż zazwyczaj
 • Księżyc Wilka to pierwsza styczniowa pełnia,
 • Krwawy Księżyc - to pełni, podczas której Księżyc staje się czerwony.

Super Krwawy Księżyc Wilka i jego zaćmienie będzie widoczne w Polsce, choć lepszy widok od nas będą mieli mieszkańcy obu Ameryk. "Znikanie" Księżyca będziemy mogli oglądać 21 stycznia rano, od godziny 5:41, z kolei apogeum tego zjawiska nastąpi 30 minut później, a więc o godzinie 6:11. Kosmiczny spektakl zakończy się o 6:44.

Więcej o:
Komentarze (8)
Zaćmienie Księżyca 2019. Kiedy i gdzie zobaczymy Super Krwawy Księżyc Wilka?
Zaloguj się
 • o.666

  Oceniono 10 razy 2

  bzdura! przedciez wszyscy wiemy, ze ziemia jest plaska jak omlet a wlasciwie o nawet wklesla bo inczej woda by sie wylala z oceanow...

 • welcometopoland

  Oceniono 1 raz 1

  Coś dużo tych krwawych Księżyców w ostatnich latach...

 • fingpolish

  0

  A ja tam nikomu nie wierze, dopóki sam nie sprawdzę tego. Kolorowe skiełkowanie mogą wszystko wcisnąć człowiekowi i będzie bronił swojej racji. Ja nie wierze nikomu i nie wierze w te bzdury o płaskiej czy okrągłej. Kto z was kur@@ był i widział co, co wy możecie wiedzieć na ten temat. Jak sami nie sprawdzicie i nie zobaczycie to możecie sobie takie teorie wsadzić w buty co nic nie zmienia i 97% ludzi ma napędzać cały kołowrotek mechanizmu świata ogłupiające ludzi przy okazji. Jesteście naprawdę nienormalni twierdząc swoje teorie na podstawie tego co czytacie w i internecie. Ja prld ludzie ogarnijcie się i zmieniecie myślenie, zacznijcie robić inaczej niż wszyscy bo do usranej śmierci będziecie żyć w niewiedzy i wielu spiskach. Pozdrawiam

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX