Blue Monday 2019. Kiedy wypada najbardziej depresyjny dzień w roku?

Blue Monday już w najbliższy poniedziałek. Dlaczego 21 stycznia 2019 roku uznano za najbardziej depresyjny dzień 2019 roku?

Blue Monday to po polsku najbardziej depresyjny dzień w roku.Termin ten został ukuty przez psychologa Cliffa Arnalla, który stwierdził, że trzeci poniedziałek stycznia to najbardziej depresyjny dzień każdego roku. Dlaczego właśnie ten dzień?

Blue Monday. Co to takiego? Dlaczego wypada w styczniu?

W 2019 roku Blue Monday wypada 21 stycznia, a więc już w najbliższy poniedziałek. Data ta została obliczona za pomocą wymyślonego przez Cliffa Arnalla równania matematycznego, które uwzględnia takie czynniki jak warunki meteorologiczne (w styczniu mamy krótki dzień, a nasłonecznienie jest niskie), czynniki psychologiczne (świadomość niewypełnienia noworocznych postanowień) oraz ekonomiczne (kończące się terminy spłaty kredytów po świętach Bożego Narodzenia). 

Blue Monday. Czy najbardziej depresyjny dzień w roku naprawdę istnieje?

Teoria Cliffa Arnalla o Blue Monday została opublikowana po raz pierwszy w 2005 roku i zyskała olbrzymią popularność, jednak przez większość naukowców uznawana jest za teorię pseudonaukową, która nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Równanie, które stworzył Arnall wygląda następująco: 

[W+(D-d)]xTQ/MxNA 

gdzie:

  • W = pogoda
  • D = zadłużenie
  • d = kwota do zapłaty w najbliższym dniu wypłaty
  • T = czas od Świąt Bożego Narodzenia
  • Q = czas od niepowodzenia noworocznych postanowień
  • M = niski poziom motywacji
  • Na = poziom motywacji do podjęcia działania

Problem z równaniem Arnalla polega m.in. na tym, że nie definiuje ono żadnych jednostek i nie wyjaśnia, skąd autor teorii o Blue Monday wziął wartości takich czynników jak "niski poziom motywacji" czy "pogoda".

Więcej o: