W mszy świętej otwierającej Światowe Dni Młodzieży wzięli udział m.in. członkowie panamskiego rządu oraz para prezydencka. Msza została odprawiona na bulwarze Cinta Costera, który biegnie wzdłuż wybrzeża Oceanu Spokojnego.
Inaugurującą mszę świętą na Światowych Dniach w Panamie poprowadził metropolita Panamy, arcybiskup Jose Domingo Ulloa Mendieta, który w homilii podziękował uczestnikom ŚDM za liczne przybycie i obecność.
- Jesteśmy ogromnie szczęśliwi z powodu Waszej obecności. Panama przyjmuje Was dzisiaj z otwartym sercem i szeroko rozpostartymi ramionami. Dziękuję, że przyjęliście wezwanie, aby spotkać się z nami w tym małym kraju - powiedział arcybiskup Jose Domingo Ulloa Mendieta, witając pielgrzymów z całego świata.
Ważnym elementem Światowych Dni Młodzieży jest spotkanie z głową Kościoła katolickiego. Papież Franciszek przybędzie do Panamy dzisiaj wieczorem. W pierwszej kolejności spotka się on z prezydentem oraz przedstawicielami lokalnych władz, a następnie z biskupami Ameryki Środkowej. Z młodzieżą Biskup Kościoła Rzymskiego spotka się po raz pierwszy jutro wieczorem.
Na Światowe Dni Młodzieży przypłynęła także załoga żaglowca "Dar Młodzieży", który w kwietniu zeszłego roku ruszył w rejs dookoła świata w ramach akcji Rejs Niepodległości, organizowanej z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. W sumie w Panamie jest około 4 tys. pielgrzymów z Polski, spośród których 1000 to uczestnicy Rejsu Niepodległości.