Na co arcykapłani przeznaczyli Pole Garncarza? Pytanie z "Milionerów"

W dzisiejszym odcinku "Milionerów" zobaczyliśmy zmagania pani Marii - emerytowanej nauczycielki polskiego, która usłyszała pytanie o biblijne Pole Garncarza.

Dzisiejszy odcinek "Milionerów" był wyjątkowo ekscytujący. Pani Maria Romanek konsekwentnie walczyła o to, aby wygrać milion złotych. Jednym z ostatnich pytań, jakie usłyszała, było pytanie o biblijne Pole Garncarza. Brzmiało ono następująco:

Za 30 judaszowych srebrników arcykapłani kupili kawałek ziemi nazywany Polem Garncarza, który przeznaczyli na:

  • A. plantację oliwek
  • B. wybieg dla lwów
  • C. cmentarz dla cudzoziemców
  • D. targowisko

Co kupiono za 30 judaszowych srebrników? Tak brzmiało pytanie za 50 tys. złotych

Pani Maria nie znała odpowiedzi, ale intuicja podpowiadała jej, że prawidłowa odpowiedź to odpowiedź C, czyli cmentarz dla cudzoziemców. Po długich namysłach postanowiła, że wybierze właśnie tę odpowiedź, która okazała się odpowiedzią prawidłową. Pani Maria wygrała 500 000 zł i przeszła do finałowego pytania o okrągły milion.

Fragment Biblii, którego dotyczyło to pytanie, znajduje się w Ewangelii wg św. Mateusza (Mt 27, 1), a brzmi on następująco:

Wtedy Judasz, który Go wydał, widząc, że Go skazano, opamiętał się, zwrócił trzydzieści srebrników arcykapłanom i starszym i rzekł: «Zgrzeszyłem, wydawszy krew niewinną». Lecz oni odparli: «Co nas to obchodzi? To twoja sprawa». Rzuciwszy srebrniki ku przybytkowi, oddalił się, potem poszedł i powiesił się. Arcykapłani zaś wzięli srebrniki i orzekli: «Nie wolno kłaść ich do skarbca świątyni, bo są zapłatą za krew». Po odbyciu narady kupili za nie Pole Garncarza, na grzebanie cudzoziemców. Dlatego pole to aż po dziś dzień nosi nazwę Pole Krwi.

Cytat ten pochodzi z Biblii Tysiąclecia.

Więcej o: