Symbol waluty euro to stylizowana grecka litera. Która? Odpowiedź na pytanie z "Milionerów

"Milionerzy". Jednym z pytań w dzisiejszym odcinku było pytanie o symbol waluty euro. Czy wiesz, jaką grecką literą opisujemy walutę Unii Europejskiej?

Jeżeli jesteś miłośnikiem starożytnej greki lub współczesnego języka greckiego, prawdopodobnie znasz odpowiedź na dzisiejsze pytanie z "Milionerów", które dotyczyło symbolu waluty euro.

Jaka litera grecka to symbol waluty euro?

W dzisiejszym odcinku "Milionerów" zagrała pani Maria - emerytowana nauczycielka polskiego. Kiedy doszła do pytania za 250 tysięcy złotych, Hubert Urbański zadał jej następujące pytanie:

Symbol waluty euro to stylizowana grecka litera. Która?

  • A. beta
  • B. heta
  • C. eta
  • D. epsilon

Pani Maria myślała początkowo, że chodzi o odpowiedź C, czyli eta. Ostatecznie zdecydowała jednak, że skorzysta z koła ratunkowego "pół na pół". Po tym zagraniu do wyboru zostały jej dwie odpowiedzi - C oraz D. Uczestniczka "Milionerów" zaznaczyła odpowiedź D, czyli epsilon, która okazała się odpowiedzią prawidłową. Pani Maria wygrała 250 tysięcy złotych i przeszła do kolejnego etapu rozgrywki. 

Epsilon jest piątą litera alfabetu greckiego, która w greckim systemie liczbowym oznacza liczbę 5. Od epsilonu pochodzą łacińskie E i cyrylickie ?. Od znaku euro różni się m.in. tym, że przez jej środek przebiega tylko jedna pozioma linia. 

Więcej o: