Zegar Zagłady wskazuje dwie minuty do północy. Tak źle nie było od czasów Zimnej Wojny

W związku z licznymi zagrożeniami, z którymi ludzkość musi się zmierzyć, wskazówki symbolicznego "Zegara Zagłady" zatrzymały się na dwie minuty przed północą, która oznacza apokalipsę.
Zobacz wideo

Zegar Zagłady to symboliczny zegar, który został stworzony w 1947 roku przez zarząd Bulletin of the Atomic Scientists na Uniwersytecie Chicagowskim. Zegar ten pokazuje ilość minut do północy, gdzie godzina 24:00 oznacza zagładę ludzkości. Liczba minut, która dzieli nas przed północą jest nieustannie aktualizowana. W 2018 roku od zagłady dzieliły nas dwie minuty.

Zegar Zagłady stanął w miejscu. Naukowcy mówią, że stabilizacja jest pozorna

Wyznaczając czas do północy, twórcy Zegara Zagłady biorą pod uwagę stopień zagrożenia nuklearnego, środowiskowego i technologicznego. Ostatniej aktualizacji zegara dokonano wczoraj. Okazuje się, że podobnie jak w zeszłym roku, tak i teraz od północy na Zegarze Zagłady dzielą nas dwie minuty, jednak jego twórcy podkreślili wyraźnie, że ta pozorna stabilizacja nie powinna nas cieszyć. 

- Rok 2019 nie powinien być traktowany jako znak stabilności, a wyraźne ostrzeżenie. Żyjemy w czasach zmartwień i w najbardziej niebezpiecznym momencie od czasów Zimnej Wojny. Sytuacja obejmuje nieprzewidywalny i zmieniający się horyzont zduszonych waśni, które wielokrotnie zwiększają szansę na wybuch wielkiego konfliktu.Nowa rzeczywistość jest zbyt niestabilna i zbyt niebezpiecznym byłoby zaakceptowanie takiego stanu spraw na świecie - powiedziała Susan Solomon z kapituły Biuletynu Fizyków Jądrowych.

 
Więcej o: