PIT 2018. Zeznania podatkowe PIT-37 i PIT-38 zostaną przygotowane automatycznie

PIT 2018. Minister finansów Teresa Czerwińska zaapelowała, aby obywatele rozliczający PIT-37 i PIT-38 nie przychodzili do urzędów z zeznaniami podatkowymi. Administracja ma wygenerować je automatycznie.

Z zapowiedzi minister finansów wynika, że administracja skarbowa, przy wykorzystaniu wszystkich zbieranych i posiadanych danych, wypełni PIT za podatnika. Nowy system ma działać automatycznie i uzupełniać wszystkie dane podatnika, które są w posiadaniu Ministerstwa Finansów oraz administracji skarbowej.

PIT 2018 wyliczy się sam. Automatyzacja w Ministerstwie Finansów

To ułatwienie dotyczy osób, które rozliczają PIT-37 (dochody z tytułu umowy o pracę, zlecenia, emerytury czy renty) i PIT-38 (tzw. dochody kapitałowe). Ich zeznania podatkowe mają zostać wygenerowane automatycznie. Podatnicy, którzy wypełniają właśnie takie zeznania podatkowe, nie muszą przychodzić do Urzędu Skarbowego ze swoim rozliczeniem.

Aby uzyskać dostęp do swojego zeznania podatkowego za 2018 r., przygotowanego w ramach usługi Twój e-PIT, nie trzeba składać żadnego wniosku ani przynosić dokumentów do urzędu skarbowego – zeznanie będzie wystawione automatycznie i bezpłatnie dla wszystkich podatników, którzy rozliczają się na formularzach PIT-37 i PIT-38. Będzie je można sprawdzić od 15 lutego do 30 kwietnia 2019 r. wyłącznie elektronicznie na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów

- czytamy na stronie Ministerstwa Finansów.

System ma automatycznie przygotować i udostępnić zeznanie roczne, wykorzystując dane, które posiada "skarbówka". Zgodnie z zapowiedziami resortu finansów, od 2020 roku z usługi Twój e-PIT będą mogły skorzystać osoby rozliczające się według wzorów PIT-36, PIT-36L i PIT-28.

Twój e-PIT wypełni się automatycznie. Zmiany wprowadzimy po zalogowaniu

Zeznanie w usłudze Twój e-PIT jest wypełnione dla podatnika indywidualnie. Sposób rozliczenia można zmienić na wspólny z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Aby to zrobić, wystarczy zalogować się do usługi i wybrać odpowiednią opcję.Jeżeli podatnik chce skorzystać z odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa czy kultu religijnego, wydatków na cele rehabilitacyjne lub użytkowania internetu. uzupełni swoje zeznanie samodzielnie, logując się do systemu.

Więcej o: