Który z prezydentów zginął, patrząc na "Szron"? W "Milionerach" padło pytanie za 500 000 zł

Który z prezydentów zginął, patrząc na "Szron"? Odpowiedź na to pytanie, które padło w "Milionerach", warta była pół miliona złotych.

Pytanie za 500 000 złotych, które usłyszała uczestniczka "Milionerów", dotyczyło historii. Hubert Urbański zadał następujące pytanie, podając cztery proponowane odpowiedzi.

Który z prezydentów zginął, patrząc na "Szron"?

  • A. Gabriel Narutowicz
  • B. John F. Kennedy
  • C. Abraham Lincoln
  • D. Ryszard Kaczorowski

Uczestniczka "Milionerów" wahała się nad odpowiedzią. Na początku wyeliminowała odpowiedź B, jednak nie była w stanie wymyślić nic więcej. Ostatecznie postanowiła zrezygnować z udzielania odpowiedzi i wziąć ze sobą 250 000 złotych. Która z odpowiedzi okazała się prawidłowa?

Który z prezydentów zginął, patrząc na "Szron"? Chodzi o prezydenta Polski

Który z prezydentów zginął, patrząc na "Szron"? Prawidłową odpowiedzią jest odpowiedź A, czyli Gabriel Narutowicz. "Szron" to obraz Teodora Ziomka namalowany w 1913 roku, który prezydent Gabriel Narutowicz oglądał w warszawskiej Zachęcie. Gdy wpatrywał się w obraz, od tyłu podszedł do niego mężczyzna z bronią i oddał trzy celne strzały, które odebrały prezydentowi życie. Zamachowcem był 53-letni Eligiusz Niewiadomski.Gabriel Narutowicz zginął 16 grudnia 1922 roku.

Teodor Ziomek - 'Szron'Teodor Ziomek - 'Szron' Fot. Wikipedia

Więcej o: