"Kot Schrödingera jest zarazem...". Odpowiedź na pytanie z "Milionerów"

Wiesz, czym jest kot Schrödingera? Jeżeli tak, mógłbyś wygrać nawet 125 tysięcy złotych w programie "Milionerzy".

W dzisiejszym odcinku programu "Milionerzy" uczestnik grający o 125 tysięcy złotych usłyszał pytanie o to, jaki jest Kot Schrödingera. Hubert Urbański zadał poniższe pytanie i przedstawił cztery proponowane odpowiedzi.

Kot Schrödingera jest zarazem:

 • A. wesoły i smutny
 • B. długo- i krótkowłosy
 • C. żywy i martwy
 • D. głodny i syty

Uczestnik teleturnieju "Milionerzy" miał wielki kłopot z odpowiedzią na to pytanie i aby sobie pomóc, skorzystał z dwóch kół ratunkowych - telefonu do przyjaciela i pół na pół. Mimo to nie udało mu się odpowiedzieć prawidłowo. Gracz wybrał odpowiedź A., czyli wesoły i smutny. Jaki naprawdę jest kot Schrödingera?

"Kot Schrödingera jest zarazem...". Odpowiedź na pytanie z "Milionerów"

Chodziło o odpowiedź C., czyli żywy i martwy. Kot Schrödingera to eksperyment myślowy, który określany jest czasem mianem paradoksu. Eksperyment ten jest próbą wyjaśnienia zasad mechaniki kwantowej na obiektach w skali makro. Został on opublikowany w 1935 roku przez austriackiego fizyka, Erwina Schrödingera, laureata Nagrody Nobla z dziedziny fizyki w roku 1933, w trzech częściach artykułu przeglądowego pt. "Obecna sytuacja w mechanice kwantowej".

Więcej o:
Komentarze (7)
"Kot Schrödingera jest zarazem...". Odpowiedź na pytanie z "Milionerów"
Zaloguj się
 • ks-t

  0

  Idą od ogółu do szczegółu w naturze dochodzi się do wielu sprzeczności. tak jest z teorią falową i korpuskularną, nieciągłościami, sprzecznościami u podstaw matematyki. To po prostu oznacza że teoria wszstkiego jeszcze nie została odkryta a zadowalamy sie tylko najdokładniejszymi na dzisiaj, projekcjami.

 • stanislaw.sk

  0

  @lesnojeziorska
  Ty jesteś dumny tĘpak z przepisu edukacyjnego pani min. edukacji?

 • gromek1

  0

  paradoks polega na tym, że zanim nie sprawdzisz nie wiesz czy jest żywy czy martwy, a obie wersje są jednakowo prawdopodobne. Dopiero obserwacja wymusza zeby kot "przyjął" jedną z dwóch opcji.

 • lesnojeziorska

  Oceniono 2 razy 0

  Humanistyczne tempaki nie rozumieją i jeszcze są z tego dumne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX