4 lutego ruszyła ogólnopolska kwalifikacja wojskowa. Obejmie około 220 tys. osób

W dniu 4 lutego 2019 roku ruszyła ogólnopolska kwalifikacja wojskowa. Komisje lekarskie będą oceniać stan zdrowia potencjalnych poborowych do Wojska Polskiego.

Podczas kwalifikacji wojskowej komisja będzie zbierać informacje o stanie zdrowia potencjalnych poborowych oraz ustalać ich zdolność do czynnej służby wojskowej. Młodzi ludzie, którzy przystąpią do kwalifikacji wojskowej, otrzymają książeczkę zdrowia z wpisem dot. kategorii ich zdrowia (A,B, D lub E). Komisja założy także ewidencję potencjalnych poborowych i przeniesie ich do rezerwy. 

Kwalifikacja wojskowa w Polsce. Komisja ustali stan zdrowia poborowych

Należy pamiętać, że kwalifikacja wojskowa nie jest równoznaczna z poborem do wojska! W tym roku do kwalifikacji podejdą mężczyźni urodzeni w roku 2000, którzy do tej pory się na niej nie stawili, ochotnicy oraz kobiety, które studiują na kierunkach medycznych. Stawienie się na kwalifikację jest obowiązkowe, a nieobecność trzeba usprawiedliwić - osobom, które nie przyjdą na kwalifikacje wojskową grozi kara grzywny lub doprowadzenie przez policję. W całym kraju kwalifikacja potrwa do 26 kwietnia i obejmie 220 tysięcy osób.

Miejsca i terminy pracy Powiatowych Komisji Lekarskich można znaleźć na stronach internetowych Wojewódzkich Sztabów Wojskowych.

Więcej o: