Chiny - dziś zaczyna się Chiński Nowy Rok!

Dziś w chińskim kalendarzu przypada początek Nowego Roku, który kończy rok Psa i zaczyna rok Świni. Jak obchodzony jest Nowy Rok w Chinach?

Nowy Rok to święto hucznie obchodzone na całym świecie. Dziś stary rok kończy się także w chińskim kalendarzu. W porównaniu do całego świata Chińczycy nie celebrują tego dnia tylko przez jedną noc – ich święto trwa aż 15 dni! 

Chiński Nowy Rok – co przyniesie Rok Świni?

Według chińskiego horoskopu Świnia (Dzik, Ziemska Świnia) kojarzy się pozytywnie – to znak dobrej przyjaźni, pracowitości, tolerancji i dobroci. Po nowym roku można się więc spodziewać zabawy, dobrobytu i szczęścia. Według astrologów jest to dobry czas na zawieranie przyjaźni, szukanie miłości a nawet urodzenie dziecka. Żarłoczność Świni daje nam też znak do czerpania z życia pełnymi garściami.

Chińskie tradycje noworoczne

Świętowanie nowego Roku Świni zakończy się dopiero po dwóch tygodniach Świętem Latarni. Chiński Sylwester wygląda podobnie jak w wielu miastach na świecie – odpalane są petardy i fajerwerki, na ulicach organizowane są kolorowe parady oraz tańce. Główną różnicą jest jednak sposób zabawy – mieszkańcy Chin świętują Nowy Rok w gronie rodzinnym, a rzadziej na imprezach ze znajomymi.

Dodatkowo razem z Chińskim Nowym Rokiem rozpoczyna się Święto Wiosny. Aby przywitać Nowy Rok i zagwarantować sobie szczęście na kolejne 365 dni, należy dokładnie posprzątać cały dom i pozbyć się rzeczy, które negatywnie kojarzą się ze starym rokiem.

Więcej o: