Dziś mieszkańcy Indii obchodzą święto Maha Kumbh Mela, co w tłumaczeniu na język polski oznacza Wielkie Święto Dzbana. Co dla wyznawców hinduizmu oznacza rytualna kąpiel w wodach Gangesu?
Miliony pielgrzymów udają się do jednego z najstarszych miast w Indiach – do Prajagradź, gdzie łączą się rzeki Jamuna i Ganges. To właśnie w wodach Gangesu odbywa się najważniejszy rytuał zanurzenia, podczas którego zmywane są grzechy wierzących. Wcześniej każda osoba smaruje czoło popiołem. Miejsce kąpieli jest w tym przypadku znaczące – należy wybrać taki odcinek rzeki, w którym łączy się ona z Jamuną oraz gdzie zgodnie z wierzeniami, przepływa podziemna, święta rzeka Saraswati. Zanurzenie się w Gangesie podczas święta Kumbhamela ma gwarantować anulowanie dawnych grzechów i wyzwolenie się z cyklu reinkarnacji.
Według hindusów Wielkie Święto Dzbana jest okazją do odnowienia starożytnych tradycji wywodzących się z kultury hinduistycznej. Święto obchodzone jest raz na 12 lat. Wcześniej oczyszczenie grzechów możliwe jest poprzez uczestniczenie w zwykłym święcie dzbana, które odbywa się co 3 lata w czterech różnych miastach Indii.
Według szacunków w trwających aż 48 dni uroczystościach Wielkiego Święta Dzbana udział wziąć może nawet 110 milionów ludzi. Uczestnicy trwających wiele dni uroczystości chcą w ten sposób umocnić się w wierze oraz poznać nakazy religijne wyznaczone przez mistrzów duchowych i joginów.