Dzień Bezpiecznego Internetu - jakie zagrożenia czyhają na nas w Internecie?

Dziś obchodzimy europejski Dzień Bezpiecznego Internetu. Jak możemy walczyć z zagrożeniami w Internecie?

Dzień Bezpiecznego Internetu to zainicjowane przez Komisję Europejską święto, które powstało w ramach programu „Safer Internet”. Celem obchodzonego od 2004 roku w Europie święta jest uświadomienie użytkowników w kwestiach związanych z bezpiecznym korzystaniem z Internetu. W tym roku hasłem przewodnim DBI 2019 jest „Działajmy razem!”, co ma zwrócić uwagę na potrzebę zaangażowania rodziców, nauczycieli, mediów i użytkowników Internetu do działań podnoszących poziom bezpieczeństwa online.

Dzień Bezpiecznego Internetu – idea

Program „Safer Internet” w głównej mierze skupia się na zwróceniu uwagi rodziców na niebezpieczeństwa na jakie narażone są dzieci i młodzież korzystające z Internetu. Obecnie, zwłaszcza po rosnących przypadkach hejtu (mowy nienawiści) i fake newsów, konieczne jest zaangażowanie wszystkich użytkowników do przeciwdziałania tym negatywnym zjawiskom.

W ramach obchodów prowadzone są szkolenia oraz wykłady mające uświadamiać ludzi w kwestii zagrożeń pojawiających się w Internecie. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu organizowany jest przez m.in. Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz NASK (Naukową i Akademicką Sieć Komputerową).

Bezpieczeństwo w Internecie – zagrożenia

Wśród największych zagrożeń wynikających z korzystania z Internetu wymienia się hejt i używanie mowy nienawiści. Są to złośliwe i pełne pogardy opinie, które dotykają poszczególne osoby lub grupę osób. Najczęstszymi powodami stosowania mowy nienawiści są różnice wynikające z różnych światopoglądów, religii czy płci. Mowa nienawiści prowadzi dodatkowo do tworzenia uprzedzeń. Kolejnym zagrożeniem są fake newsy, czyli fałszywe wiadomości wprowadzające w błąd swoich odbiorców.

Jak się ochronić przed zagrożeniami z Internetu?

Wśród podstawowych kroków mających nam zapewnić bezpieczeństwo w internecie wymienia się hasło, zabezpieczenia, aktualizacje oraz Wi-Fi. Hasła, którymi logujemy się do systemów, powinny być skomplikowane oraz różnorodne – inne dla każdego konta. Hasło powinno być kombinacją wielkich i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Nie powinniśmy także zapisywać swoich haseł na publicznych komputerach.

Ostrożność trzeba zachować także korzystając z darmowego Wi-Fi - nie powinniśmy logować się wtedy na skrzynkę mailową lub na konto bankowe, ponieważ grozi to wyciekiem danych. Należy także pamiętać o aktualizowaniu aplikacji, które poprawiają działanie komputera czy telefonu oraz zawierają nowe zapory odporne na ataki hakerów. Kolejnym zabezpieczeniem jest także wykupienie programu antywirusowego.

Więcej o: