Hunga Tonga to wulkaniczna wyspa, która powstała na Oceanie Spokojnym w grudniu 2014 roku. Położona jest 45 km na północny zachód od stolicy Tonga – Nukualofa, a postała w wyniku erupcji wulkanu. Okazuje się, że wyspa ta może powiedzieć naukowcom co nieco o tym, w jaki sposób kształtował się krajobraz Marsa - czwartej planety od Słońca.
Gdy wyspa Hunga Tonga wyłoniła się z Pacyfiku, naukowcy uważali, że ulegnie ona zatopieniu w ciągu kilku miesięcy od powstania. Okazało się, że jednak, że wyspa wciąż istnieje i prawdopodobnie zniknie z powierzchni Ziemi między 2040 a 2050 rokiem. Do tej pory naukowcy będą mieli możliwość, aby ją badać i dzięki temu lepiej zrozumieć nie tylko Ziemię, ale i Marsa.
Tym, w jaki sposób powstała wyspa Hunga Tonga zainteresowani są przede wszystkim naukowcy z NASA. Okazuje się bowiem, że proces powstawania nowej wyspy na Oceanie Spokojnym może pozwolić wyjaśnić procesy geologiczne, które ukształtowały powierzchnię Marsa. Co ciekawe, powierzchnia wyspy Hunga Tonga wciąż się zmienia. Powstało na niej jezioro kraterowe otoczone przez zapadliska, będące wynikiem erozji spowodowanej opadami deszczu. Co więcej, zaczęły na niej rosnąć rośliny, których nasiona zostały przeniesione na wyspę wraz z ptasimi odchodami.