Północny biegun magnetyczny przesuwa się w stronę Rosji. Naukowcy dokonali korekty modelu

Północny biegun magnetyczny zmienił swoje położenie. Naukowcy dokonali korekty Globalnego Modelu Pola Magnetycznego.

Pojęcie biegun magnetyczny oznacza w geografii miejsce na powierzchni Ziemi, w którym linie pola magnetycznego Ziemi tworzą kąt 90° z powierzchnią. Północny biegun magnetyczny naszej planety nieustannie się przesuwa. Naukowcy zaobserwowali, że przesuwanie się bieguna magnetycznego odbywa się szybciej, niż w poprzednich wiekach. Co więcej, obrał on za cel Syberię, choć przez długi czas znajdował się na północy Kanady.

Północny biegun magnetyczny Ziemi przesuwa się w stronę Syberii

Przez stulecia północny biegun magnetyczny Ziemi przesuwał się w sposób przypadkowy i trudny do przewidzenia. Od pewnego czasu naukowcy obserwują pewną zmianę - biegun magnetyczny zaczął przesuwać się w określonym kierunku z prędkością większą niż dotychczas. Zdaniem badaczy, którzy troszczą się o aktualizację Globalnego Modelu Pola Magnetycznego, zmiana ta ma związek z procesami zachodzącymi w zewnętrznym jądrze Ziemi. Wewnątrz naszej planety, w gorącym, płynnym niklu i żelazie, powstaje strumień, który przesuwa północny biegun magnetyczny Ziemi w kierunku Rosji.

Globalny Model Pola Magnetycznego (World Magnetic Model) jest opracowywany przez amerykańskie Narodowe Centrum Danych Geofizycznych oraz Brytyjską Służbę Geologiczną. Jego aktualizacja następuje raz na pięć lat. 

Więcej o: