27. Światowy Dzień Chorego obchodzony będzie na terenie całego kraju. Tegoroczna edycja święta odbywa się pod hasłem "Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie" i zwraca uwagę na potrzebę powstawania nowych inicjatyw związanych z wolontariatem na rzecz osób chorych.
Kapłani oraz biskupi odwiedzą chorych oraz ich rodziny w szpitalach, hospicjach i różnych placówkach opiekuńczych. W niektórych parafiach i kaplicach szpitalnych planowane są msze święte połączone z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych.
W rozmowie z IAR Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia Arkadiusz Zawistowski podkreśla, jak ważne dla chorych jest okazywanie empatii - "To jest najlepsza terapia dla chorego. Oprócz terapii farmakologicznej, diagnostyki i procedur medycznych, nie możemy zapomnieć o tym wymiarze humanistycznym, ewangelicznym".
W tym roku centralne obchody dnia chorych odbędą się w Kalkucie w Indiach, w miejscu gdzie posługę sprawowała święta Matka Teresa - założycielka zgromadzenia Misjonarek Miłości. Papież Franciszek w orędziu na 27. Światowy Dzień Chorego podkreśla znaczenie promowania bezinteresowności oraz dziękuje za pracę wszystkim wolontariuszom, działającym na rzecz pacjentów. Celem ustanowienia święta było zwrócenie uwagi na konieczność zapewnienia opieki chorym, popieranie wolontariatu oraz dowartościowanie duchowe osób cierpiących.