Dni Wolności. Senatorowie PO chcą stworzyć nowe "superświęto". To nie będą dni wolne od pracy

Senatorowie Platformy Obywatelskiej stworzyli projekt o "superświęcie". Tak zwane Dni Wolności mają upamiętniać m.in. pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski. Czy te dni będą dniami wolnymi od pracy?

Jan Paweł II odwiedził Polskę w dniach 2–10 czerwca 1979 roku. Ta kilkudniowa pielgrzymka do ojczyzny papieża przeszła do historii m.in. za sprawą słów „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!". Zdaniem senatorów Platformy Obywatelskiej, 40. rocznica tego wydarzenia powinna zostać odpowiednio uczczona. Z tego powodu do Senatu trafił projekt ustawy o nowym "superświęcie", nazywanego Dniami Wolności, które miałoby trwać aż 9 dni.

Dni Wolności - czerwiec 2019. Czym jest święto, którego chcą senatorowie PO?

Z opracowanego przez senatorów Platformy Obywatelskiej dokumentu wynika, że w czasie Dni Wolności Polacy wspominaliby nie tylko rocznicę pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski, ale także przypadające w tym roku okrągłe rocznice zaprzysiężenia unii lubelskiej, pierwszego powstania śląskiego, agresji Niemiec i ZSRR, Okrągłego Stołu, wyborów czerwcowych, wejścia do NATO oraz wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. 

Zgodnie z projektem Dni Wolności nie będą dniami wolnymi od pracy. Inicjatorka  pomysłu Grażyna Sztark z PO podkreśla, że jej marzeniem jest, żeby "obchody objęły całą Polskę". Dni Wolności miałyby przypominać Polakom, że wolność nie jest czymś danym raz na zawsze. - Ten wydłużony okres byłby wspólnym okresem świętowania samorządów, wszystkich miast i miasteczek ponad podziałami. To nie żadne dni wolne, a "Dni Wolności" - powiedziała w rozmowie z "Polsat News" Grażyna Sztark.

Więcej o: