"Tolkien". Biografia twórcy "Hobbita" i "Władcy Pierścieni" doczekała się ekranizacji

"Tolkien" - filmowa biografia brytyjskiego pisarza ma mieć światową premierę na początku maja tego roku. Twórcy zaprezentowali w mediach społecznościowych pierwszy zwiastun filmu. W głównego bohatera wcieli się Nicholas Hoult.

Film opowiada historię jednego z najważniejszych pisarzy na świecie - J.R.R. Tolkiena. Zaczyna się w młodzieńczych latach bohatera, który w wieku 12-lat zostaje sierotą. Mimo tragedii chłopiec stara się wieść normalne życie: chociaż jest klasowym outsiderem, to udaje mu się znaleźć kilku dobrych przyjaciół, a nawet się zakochuje.

Wejście w dorosłość zostaje przyspieszone przez I wojnę światową. Tolkien zostaje powołany do oddziału strzelców jako oficer łączności i tłumacz. Bierze też udział w bitwie nad Sommą (1916), uznaną za najbardziej krwawą bitwę IWŚ, w której zginęło ponad milion osób. Doświadczenia wojenne John Ronald w przyszłości przeleje na opisy bitew we "Władcy Pierścieni".

"Tolkien". zapowiedź filmu

W filmie poznamy historię pisarza oraz czynniki, które miały wpływ na jego twórczość. W głównego bohatera wcieli się Nicholas Hoult, aktor znany z filmów „X-men” i „Mad Max”. Druga ważna rola przypadła Lilly Collins, która zagra muzę i żonę pisarza – Edith Bratt. Reżyserią produkcji zajął się pochodzący z Cypru Dome Karukoski. Zapowiedź filmu jest bardzo interesująca. Chociaż jest to film biograficzny, to miłośnicy książek Tolkiena będą mogli doszukać się w nim wielu odwołań do jego twórczości: wojenne płomienie przypominają demony znane z "Władcy Pierścieni", okopy kojarzyć się mogą z Mordorem, a dzieciństwo pisarza otoczonego przyrodą przywodzą na myśl krajobraz elfickiej krainy. 

Zobacz wideo

J.R.R. Tolkien ma na swoim koncie ponad 100 prac naukowych, jednak sławę zyskał pisząc epopeję "Władca Pierścieni" oraz książki "Hobbit, czyli tam i z powrotem" czy "Silmarillion". Tolkien znał 30 języków (głównie "wymarłych": starożytną grekę, hebrajski, gocki, nordycki, staroirlandzki, średniowieczny walijski oraz języki współczesne: duński, esperanto, fiński, francuski, hiszpański, lombardzki, norweski, niderlandzki, niemiecki, rosyjski, szwedzki i włoski), co pomogło mu w tworzeniu mitologii świata Śródziemia. Z listów pisanych do syna Christophera wynika, że próbował uczyć się także języka polskiego. Był profesorem filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na Uniwersytecie Oksfordzkim - współpracował nawet przy powstaniu największego słownika języka angielskiego "Oxford English Dictionary".

Więcej o: