Żałoba narodowa a Walentynki. Czy zakochani będą musieli zmienić swoje plany?

W sieci rozgorzała burza - internauci martwią się, że będą musieli zmienić walentynkowe plany ze względu na żałobę narodową po Janie Olszewskim. Czy to prawda? Odpowiadamy.

O żałobie narodowej po śmierci Jana Olszewskiego mówi się od wielu dni. Początkowo spekulowano, że potrwa ona trzy dni, od 14 do 16 lutego, co oznaczałoby, że żałoba narodowa wypadałaby także w Walentynki. W sieci rozgorzała burza - zakochani, którzy zaplanowali romantyczną kolację, wyjście do kina czy do teatru obawiali się, że ich walentynkowe plany legną w gruzach. Czy ich obawy były uzasadnione?

Czy w czasie żałoby narodowej można świętować Walentynki?

Komentujący sprawę żałoby narodowej po śmierci Jana Olszewskiego zareagowali za szybko i zaczęli się martwić jeszcze przed ogłoszeniem oficjalnej daty żałoby. Kancelaria Premiera poinformowała wczoraj, że żałoba narodowa rozpocznie się w piątek o północy, a zakończy się o godzinie 19:00 w sobotę. Oznacza to, że nie obejmie ona Walentynek, które obchodzimy 14 lutego.

Co więcej, Walentynki moglibyśmy świętować nawet wtedy, gdyby żałoba narodowa zaczęła się 14 lutego. W takie dni otwarte mogą być zarówno kawiarnie, restauracje i kina, w których najczęściej spędzamy Walentynki. Wiele teatrów czy sal koncertowych również nie odwołuje zaplanowanych wcześniej wydarzeń. Przykładem takiej instytucji może być np. Teatr Ludowy w Krakowie. Jeżeli jednak zaplanowaliśmy walentynkową randkę na piątek lub sobotę i kupiliśmy wcześniej bilety do teatru albo na koncert, warto upewnić się, że organizator niczego nie odwołał. Jeżeli tak się stanie, otrzymamy zwrot poniesionych kosztów lub dowiemy się, że wydarzenie zostało przeniesione na inny dzień.

Więcej o: