Zmiana czasu na letni w 2019 roku. Czy będzie to ostatnia zmiana czasu w Polsce?

Kiedy w 2019 roku przestawimy czas z zimowego na letni? Możliwe, że będzie to ostatnia zmiana czasu w państwach należących do Unii Europejskiej.

Od 2018 roku trwają prace Komisji Europejskiej nad likwidacją zmiany czasu. Pierwsze ankiety konsultacyjne dla członków Unii Europejskiej można było wypełnić w sierpniu zeszłego roku. Wtedy też większość Europejczyków opowiedziała się za pozostaniem przy jednym czasie - czasie letnim.

Zmiana czasu na letni w 2019 roku - kiedy zmieniamy czas?

Idea zmiany czasu wymagała od nas przesuwania wskazówek zegara dwa razy do roku. Zmiana czasu z letniego na zimowy wiązała się z koniecznością cofnięcia wskazówek o godzinę, dzięki czemu można było spać dłużej. Czas ten obowiązuje od końca października do końca marca.

Z kolei zmiana czasu z zimowego na letni polega na przestawieniu zegarków o godzinę do przodu: czyli z godziny 2 na 3. W 2019 roku zmieniamy czas na letni w ostatnią niedzielę marca. Z powodu zmiany czasu, 31 marca będziemy spali krócej. Warto pamiętać, że większość telefonów komórkowych zmienia czas automatycznie. Ręczne przesuwanie wskazówek dotyczy zegarków tradycyjnych i elektronicznych (np. w piekarnikach).

Według wcześniej wspomnianej ankiety 31 marca 2019 roku możemy zmienić czas po raz ostatni. Większość państw UE opowiedziało się za tym, by pozostać przy czasie środkowoeuropejskim letnim.

Więcej o:
Komentarze (16)
Zmiana czasu na letni w 2019 roku. Czy będzie to ostatnia zmiana czasu w Polsce?
Zaloguj się
 • homo-homini-lupus

  Oceniono 4 razy 2

  No to wiem, że za półtora miesiąca przestawię zegarek.
  I wiem, że tego newsa przyjdzie mi trawić równie często jak informacje o niedzielnym handlu: do zarzygania

 • zdzislaw57

  Oceniono 8 razy 2

  Nie rozumiem skąd u Polaków nagła miłość do czasu wschodnioeuropejskiego. Polska leży w strefie czasu środkowoeuropejskiego, a naszym czasem strefowym jest CZAS ZIMOWY i ten czas obowiązywał do wprowadzenia w latach 70-tych corocznej zmiany czasu na letni. Czas środkowoeruropejski obowiązuje w Niemczech, Czechach, na Słowacji i na Węgrzech. Jrdynie nasi wschodni sąsiedzi (w tym kraje bałtyckie) używają czasu wschodnioeuropejskiego. Południk 15, dla którego czas środkowoeuropejski jest czasem asronomicznym przebiega przez Polskę (Stargard Szczeciński i Zgorzelec). Południk 30, dla którego czas wschodnioeuropejski jest czasem astronomicznym przebiega niemal przez przedmieścia Kijowa, 400 km od najbliższego punktu polskiej granicy. Południk 22 30' (na wschód od niego czas astronomiczny jest bliższy wschodnioeuropejskiemu) przebiega przez Olecko i zostawia po zachodniej stronie 90% powierzchni Polski. Jeżeli przejdziemy trwale do strefy czasu wschodnioeuropejskiego, to w zimie naprawdę będziemy wstawać w środku nocy. Poza tym chyba lepiej pozostać w tej samej strefie czasowej co Niemcy, Czechy czy Węgry niż Ukraina, Białoruś, czy Rumunia
  Dla pewności wyjaśnię. Nie chodzi mi o to aby utrzymać coroczną, dwukrotną zmianę czasu, tylko żeby pozostać w strefie czasu środkowoeuropejskiego (ZIMOWEGO).

 • zbych21

  Oceniono 1 raz 1

  Jeśli to mamy odchodzić od zmian czasu już w tym roku, to czas najwyższy podjąć wiążące decyzje. Niedługo będzie za późno. Zmiana ta wymaga przeprogramowania milionów urządzeń, które teraz automatycznie zmieniają czas. Choćby elektroniczne liczniki energii w naszych domach.

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 8 razy 0

  Super! Niech żyje czas letni, zawsze i na zawsze!

 • jarsons70

  Oceniono 13 razy -3

  Poczekamy do następnej zimy, gdy słońce będzie wschodzić koło 9. Ile to będzie jęczenia i wydziwiania, że to tragedia, wstawać się nie chce, dzieci to dopiero od 11 powinny mieć zajęcia, a dorośli to pewnie od 13. Ale niestety musimy to przećwiczyć na własnej skórze. Jak Wenezuelczycy skutki rządów ukochanego H. Chaveza i jego pogrobowców.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX