Zmiana czasu na letni w 2019 roku. Czy będzie to ostatnia zmiana czasu w Polsce?

Kiedy w 2019 roku przestawimy czas z zimowego na letni? Możliwe, że będzie to ostatnia zmiana czasu w państwach należących do Unii Europejskiej.

Od 2018 roku trwają prace Komisji Europejskiej nad likwidacją zmiany czasu. Pierwsze ankiety konsultacyjne dla członków Unii Europejskiej można było wypełnić w sierpniu zeszłego roku. Wtedy też większość Europejczyków opowiedziała się za pozostaniem przy jednym czasie - czasie letnim.

Zmiana czasu na letni w 2019 roku - kiedy zmieniamy czas?

Idea zmiany czasu wymagała od nas przesuwania wskazówek zegara dwa razy do roku. Zmiana czasu z letniego na zimowy wiązała się z koniecznością cofnięcia wskazówek o godzinę, dzięki czemu można było spać dłużej. Czas ten obowiązuje od końca października do końca marca.

Z kolei zmiana czasu z zimowego na letni polega na przestawieniu zegarków o godzinę do przodu: czyli z godziny 2 na 3. W 2019 roku zmieniamy czas na letni w ostatnią niedzielę marca. Z powodu zmiany czasu, 31 marca będziemy spali krócej. Warto pamiętać, że większość telefonów komórkowych zmienia czas automatycznie. Ręczne przesuwanie wskazówek dotyczy zegarków tradycyjnych i elektronicznych (np. w piekarnikach).

Według wcześniej wspomnianej ankiety 31 marca 2019 roku możemy zmienić czas po raz ostatni. Większość państw UE opowiedziało się za tym, by pozostać przy czasie środkowoeuropejskim letnim.

Więcej o: