Twój e-PIT jest już gotowy. Jak złożyć zeznanie podatkowe przez internet?

OD 15 lutego każdy z podatników rozliczających się na formularzu PIT-37 i PIT-38 może zobaczyć swoje zeznanie podatkowe, wypełnione automatycznie przez Krajową Administrację Skarbową. Jak to zrobić?

Rok 2019 to rok rewolucji w sposobie składania zeznań podatkowych PIT-37 i PIT-38. Do tej pory obowiązek wypełnienia i złożenia odpowiedniego druku należał do podatników. Do tego roku osoby rozliczające się za pomocą formularzy PIT-37 i PIT-38 nie muszą się już o to martwić, ponieważ obowiązek wypełnienia rozliczeń za 2018 rok bierze na siebie Krajowa Administracja Skarbowa. Jak to działa? Gdzie można zobaczyć swoje zeznanie podatkowe i ewentualnie je uzupełnić? Podpowiadamy.

Automatyczne wypełnianie zeznań podatkowych. Co powinieneś wiedzieć?

Od 15 lutego podatnicy rozliczający się na formularzach PIT-37 i PIT-38 mogą zobaczyć swoje zeznanie podatkowe, wypełnione automatycznie przez Krajową Administrację Skarbową. Oznacza to, że podatnicy mogą zostać rozliczeni automatycznie. Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Finansów, wraz z upływem terminu do składania zeznań rocznych (30 kwietnia 2019 roku), zeznanie przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową zostanie zaakceptowane automatycznie.

Każdy z podatników, rozliczających się na formularzu  PIT-37 lub PIT-38 może zobaczyć swoje wypełnione zeznanie podatkowe od 15 lutego do 30 kwietnia br., wchodząc na stronę podatki.gov.pl. Aby je zobaczyć, nie musimy składać żadnych wniosków, ani za to płacić. Wystarczy się zalogować, podając swój PESEL, kwotę przychodu za rok 2017 oraz jedną z kwot przychodu za 2018 rok, która znajduje się w jednej z informacji od płatników, np. od pracodawcy.

Na portalu podatki.gov.pl znajdziemy informacje od pracodawcy i dane z ubiegłorocznych zeznań, takie jak numer naszego rachunku bankowego, ulga na dzieci czy dane organizacji pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1% naszego podatku. Wchodząc na tę stronę, możemy albo zaakceptować przygotowane zeznanie podatkowe lub go edytować, np. dodając informacje dot. ulg czy wsparcia dla organizacji pożytku publicznego. Możemy także zmienić sposób rozliczania się z indywidualnego na rozliczenie wspólne z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Podatnik może także odrzucić wypełniony przez Krajową Administrację Skarpową PIT i wypełnić go samodzielnie. Ostatnią opcją jest nie robienie niczego - wtedy 30 kwietnia rozliczenie zostanie uznane za złożone. 

Więcej o: