Najnowszy raport UOKiK. Prawie połowa masek antysmogowych nie chroni przed zanieczyszczeniami.

Jest to już druga w tym roku kontrola UOKiK dotycząca masek antysmogowych. Zbadanych zostało 15 różnych produktów. Prawie połowa z nich nie przeszła testów w laboratorium.
Zobacz wideo

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postanowił zbadać czy maski antysmogowe chronią nas tak, jak deklarują to ich producenci. Inspektorzy wysłali do badań 15 masek, które ocenione zostały przez laboratorium Centralnego Instytutu Ochrony Pracy (CIOP) ze względu na przestrzeganie trzech parametrów: oporu wdechu, przenikania mgłą oleju parafinowego i przecieku wewnętrznego.

Wyniki kontroli masek antysmogowych - badania UOKiK

Przeprowadzone badania nie napawają optymizmem: aż 6 masek antysmogowych otrzymało negatywne wyniki kontroli, a 11 było źle oznakowanych. Oznacza to, że jakość masek uległa pogorszeniu - wniosek ten można wyciągnąć porównując tegoroczne wyniki badań do tych z 2017 roku, kiedy tylko dwie maski z dziesięciu nie przeszły kontroli.

Dwie maski nie przeszły oporu wdechu, a dwie kolejne miały słabą oporność na przenikanie mgłą oleju parafinowego - oznacza to, że korzystając z tych masek, filtr ulegnie szybszemu zniszczeniu, niż deklaruje to producent. Kolejne dwie maski nie spełniły dwóch z trzech parametrów: maski te były nieszczelne, miały za słaby filtr, więc nie chroniły wystarczająco dobrze przed zanieczyszczeniami z powietrza.

Ponadto aż 11 masek było źle oznaczonych. Producenci często też nie umieszczają deklaracji zgodności, czyli potwierdzenia, że maska została przebadana i będzie spełniała swoją funkcję. Przykładem może być ostatnia kontrola Inspekcji Handlowej z Poznania: polski przedsiębiorca sprowadził z Chin 55 tysięcy masek, które miały przejść badania w laboratorium w UE. Jak się okazało wspomniane laboratorium nie miało upoważnień do ich testowania. Po ich kontroli okazało się, że żadna z masek nie spełnia wymagań.

UOKiK ma zamiar wszcząć postępowania wobec 8 przedsiębiorców, którzy wprowadzili do obrotu wadliwe maski. Jeśli producenci dobrowolnie nie zmienią oznakowań lub nie wycofają masek, to urząd powiadomi o tym konsumentów i wyda nakaz usunięcia z rynku masek tych firm.

 Maski antysmogowe - na co zwracać uwagę? 

Kupując maskę antysmogową trzeba szukać informacji o tym, czy jest ona jednorazowa (oznaczenie NR) czy wielokrotnego użytku (R ). Na opakowaniu maski powinno znaleźć się oznaczenie CE - czyli deklaracja, że maska spełnia wymagania techniczno-prawne. Ponadto należy zwracać uwagę na oznaczenie filtra: FFP1 (najsłabszy), FFP2 i FFP3 (najwyższej klasy).

Więcej o: