Wiosna 2019. Kiedy zaczyna się wiosna kalendarzowa, a kiedy astronomiczna?

Pierwszych promieni wiosennego słońca wypatrują chyba wszyscy. Kiedy zacznie się wiosna?

Czym różni się wiosna astronomiczna od kalendarzowej? Czy te dwie wiosny rozpoczynają się w innym terminie? Podpowiadamy

Zobacz wideo

Wiosna 2019. Kiedy zaczyna się wiosna kalendarzowa, a kiedy astronomiczna?

Wiosna astronomiczna rozpoczyna się w momencie równonocy wiosennej i trwa do momentu przesilenia letniego, czyli najdłuższego dnia w roku. Podczas wiosny astronomicznej dzień jest dłuższy od nocy, a z każdą kolejną dobą dzień jest dłuższy, a noc krótsza. Dzieje się tak aż do przesilenia letniego, od którego dni znowu się skracają, a noce wydłużają. Kiedy wypada wiosna astronomiczna?

Pierwszy dzień wiosny astronomicznej przez długi czas przypadał na 21 marca, jednak od końca XX wieku wypada 20 marca i właśnie ten dzień jest dniem astronomicznej wiosny w 2019. Synoptycy przewidują, że za kilka dziesięcioleci astronomiczna wiosna zacznie wypadać 19 marca.

Wiosna kalendarzowa to umowna data, która mówi, kiedy kończy się zima, a zaczyna wiosna. Tego dnia topimy marzannę, zwyczajowo przeganiając w ten sposób zimowe dni. Jest to także dzień wagarowicza, podczas którego młodzież szkolna korzysta z nadprogramowego dnia wolnego od nauki, ciesząc się pierwszymi promieniami słońca. Kalendarzowa wiosna przypada co roku 21 marca i jest to data niezmienna.

Więcej o: